Tu jesteś: Porady zdrowotne

Kłopotliwy łupież

dodano: 02-09-2009 - Agnieszka Wojtala

Myślę, że każdemu z nas przytrafiło się mieć łupież. Jest on niewątpliwie kłopotliwy, nie tylko jeśli chodzi o naszą prezencję ale i o uczucie swędzenia, które mu często towarzyszy.

Gdy na naszym ubraniu pojawiają się białe łuski od razu pędzimy do apteki, aby kupić szampon przeciwłupieżowy. Najczęściej po kilkukrotnym użyciu szamponu łupieżu znika, co jednak zrobić gdy pojawia się na nowo?

Aby podjąć walkę z łupieżem należy w pierwszej kolejności dowiedzieć się z jakim łupieżem mamy doczynienia. Istnieją bowiem dwa rodzaje łupieżu: suchy i tłusty.
 
Łupież suchy występuje zdecydowanie najczęściej i przebiega łagodniej. Złuszcający się naskórek widać w postaci białych łusek, ale nie przebiega on ze stanem zapalnym. Nie towarzyszy mu również wypadanie włosów. Obecność łupieżu tłustego stwierdza się, gdy łuski mają kolor lekko żółty. Na skórze głowy pojawia się zaczerwienienie, dochodzi do stanu zapalnego, któremu towarzyszy silny świąd. Dzieje się tak bowiem żółte łuski przyklejają się do skóry głowy i tworzą swojego rodzaju skorupę. Łupież tłusty trzeba koniecznie leczyć, gdyż może doprowadzić nawet do wyłysienia.

Niejednokrotnie zdarza się, że ludzie widząc u kogoś łupież odrazu myślą, że ten ktoś nie myje głowy i nie dba o siebie. Niekoniecznie...przyczyny ,,dostania'' łupieżu są różne począwszy od: stosowania nieodpowiednich szamponów i odżywek, diety z małą ilością witamin głównie z grupy B, witaminy A i E, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, częste suszenie włosów lub też mycie zbyt zimną lub zbyt gorącą wodą. Oczywiście należy dodać, że każdy włos jest inny i wymaga indywidualnego dobrania zabiegów pielęgnacyjnych.

 
Jak leczyć łupież?
Najprostszym sposobem jest dokonanie w aptece zakupu odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego. Znając rodzaj towarzyszącemu nam łupieżowi łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni specyfik. Jedną z najbardziej popularnych substancji czynnych występujących w szamponach tego typu jest ketokonazol (Nizoral, Zoxin, Nizax).  Często w zastosowaniu znajduje się również siarka, dziegć, carbamide oraz oktopirox. Substancje czynne zawarte w szamponach przeciwłupieżowych mają za zadanie: zmniejszyć łojotok, świąd. Niejednokrotnie działają również przeciwgrzybiczo i zmniejszają stan zapalny skóry głowy.
Do pełnego wyleczenia łupieżu nie wystarczy jedna saszetka. Szamponu powinno używać się co najmniej przez 6 tygodni, stosując zazwyczaj dwa, trzy razy w tygodniu. Jeżeli to nie wystarczy trzeba zgłosić się do dermatologa, który ustali rodzaj, przyczynę pojawienia się i leczenie łupieżu.


Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...