Jakie zabezpieczenia antykoncepcyjne skutecznie chronią prze chorobami wenerycznymi?

Choroby weneryczne są wstydliwym problemem dla aktywnych seksualnie osób. Co ciekawe, wielu nie informuje swoich partnerów czy partnerek o przebytych chorobach, narażając ich na zachorowanie. Tymczasem proste środki antykoncepcyjne pozwalają skutecznie ustrzec się przed zarażeniem chorobą weneryczną. 

Popularne choroby weneryczne

Światowa Organizacja Zdrowia WHO sporządziła raport o infekcjach wenerycznych. Z roku na rok, jak donosi WHO, rośnie liczba osób zarażonych chorobami przenoszonymi drogą płciową, zwłaszcza w uboższych środowiskach i w grupie wiekowej od 15 do 24 roku życia. Ryzyko zarażenia istnieje niemalże u każdej osoby aktywnej seksualnie. Szacuje się, że najwięcej jest chorych na Chlamydię, później na rzeżączkę, kłykciny kończyste, opryszczkę narządów płciowych, bakteryjne zapalenie pochwy lub na kiłę. Chlamydia to najczęściej występująca choroba weneryczna w Europie. Wiele osób nie wie, że jest chora, ponieważ ma ona bezobjawowy przebieg.

Bardzo rzadko nie mając żadnych objawów schorzenia, Polacy badają się pod kątem chorób wenerycznych. Podobnie jest w Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech. Ponad połowa kobiet takich narodowości nigdy nie badała się na obecność wirusów przenoszonych drogą płciową.

Ryzyko zarażenia chorobą weneryczną

W zasadzie każda aktywnie seksualnie osoba naraża się na zarażenie chorobą przenoszoną drogą płciową. Czynnikiem zwiększającym ryzyko jest seks bez zabezpieczenia z przygodnymi partnerami lub partnerkami. Niestosowanie zabezpieczeń mechanicznych przy stosunkach dopochwowych, analnych i oralnych jest najczęstszą przyczyną zachorowania na choroby weneryczne. Im więcej partnerów, tym większe ryzyko, że dana osoba się zarazi wstydliwym schorzeniem.

Jakie zabezpieczenia przed chorobami wenerycznymi?

Najskuteczniejszym elementem profilaktyki chorób wenerycznych jest zabezpieczanie się podczas współżycia. Niestety, popularne tabletki antykoncepcyjne nie chronią przed zarażeniem, ale już seks z użyciem prezerwatywy, prawidłowo założonej na penisa, będzie bezpieczny dla obu partnerów.

Każda osoba po odbyciu niezabezpieczonego prezerwatywą stosunku, powinna wykonać badanie na obecność choroby wenerycznej. Jeśli zostanie ona wykryta, należy zachować wstrzemięźliwość seksualną i powiadomić o tym fakcie swojego dotychczasowego czy stałego partnera lub partnerkę. Druga osoba także powinna się przebadać. Testy profilaktycznie warto przeprowadzać regularnie, np. raz do roku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*