Jakie konsekwencje grożą kobietom, które są uzależnione od alkoholu?

Alkoholizm dotyka ludzi w różnym wieku, niezależnie od statusu społecznego czy wykształcenia. Choć od wieków utożsamiany był raczej z mężczyznami, to z każdym rokiem przybywa również pijących pań. Uzależnienie od alkoholu u kobiet różni się jednak pod wieloma względami od tego u mężczyzn.

Jakie skutki grożą kobietom-alkoholiczkom?

Przede wszystkim warto zauważyć, że kobiety uzależnione od alkoholu częściej doznają szkód somatycznych takich jak patologiczne zmiany na wątrobie. Bardziej podatna na zmiany jest również kobieca psychika – szybko mogą pojawić się stany depresyjne czy lękowe. U kobiet silniej osłabiona jest również zdolność radzenia sobie z działaniami złożonymi takimi jak prowadzenie samochodu. Takie wyraźnie widoczne konsekwencje zdrowotne u kobiet prawdopodobnie związane są z różnicami w budowie fizjologicznej, głównie z większą zawartością wody w organizmie czy zmianami hormonalnymi wynikającymi z cyklu menstruacyjnego, które zwiększają toksyczność alkoholu w organizmie.

Czym się różni damski od męskiego alkoholizmu?

Objawy uzależnienia od alkoholu są takie same bez względu na płeć. Wśród nich można wskazać przede wszystkim głód alkoholowy, który osoba uzależniona odczuwa jako silną potrzebę sięgnięcia po używkę. Inne objawy to trudności w unikaniu rozpoczęcia picia i problem w jego zakończeniu, zmieniona tolerancja alkoholu czy sięganie po kieliszek mimo wiedzy o szczególnej szkodliwości alkoholu dla zdrowia pijącego. Różnice między kobiecym, a męskim alkoholizmem występują jednak na innych płaszczyznach i są doskonale widoczne. Znaczenie mają tu chociażby czynniki socjokulturowe. Kobieta bowiem odpowiedzialna jest za dom i wychowanie, a więc jakość życia rodzinnego, toteż oczekiwania co do jej postawy są bardzo restrykcyjne. Tym samym kobiety piją w ukryciu i przez długi czas chowają się ze swoim problemem, co sprawia, że z upływem czasu jeszcze trudniej im prosić o pomoc. Panie są też świadome, że ujawnienie problemu będzie wiązać się z krytyczną oceną nie tylko kobiety jako osoby, ale przede wszystkim jako gospodyni, żony czy matki. Sięganie po alkohol zawsze więc związane jest u kobiet z ogromnym poczuciem winy.

Dlaczego kobiety piją?

Kobiety dużo częściej niż mężczyźni sięgają po alkohol z powodów emocjonalnych. Wiele z nich w kieliszku znajduje pocieszenie, gdy nie może sobie poradzić z trudną sytuacją domową czy zbyt licznymi obowiązkami. Alkohol niejednokrotnie staje się także ucieczką dla kobiet, które pełniąc rolę gospodyni domowej, są sfrustrowane ograniczonym kontaktem z innymi ludźmi czy brakiem zaspokojenia potrzeby samorealizacji. Początkowa frustracja często prowadzi bowiem do przeżywania ciągłego zmęczenia i rozdrażnienia, a także problemów ze snem, a alkohol zdaje się w tej sytuacji być świetnym lekarstwem. Duża ilość kobiet sięga po alkohol również w związku z syndromem opuszczonego gniazda – spadek ilości obowiązków i samotność wpływają na obniżenie nastroju. Niektóre panie piją też regularnie ze względu na objawy związane z napięciem przedmiesiączkowym. Do osobnej grupy należy zaliczyć natomiast kobiety, które doświadczyły traumy czy były w dzieciństwie molestowane seksualnie. Brak zrozumienia silnych uczuć czy trudne wspomnienia przekładają się na sytuację teraźniejszą, a panie, nie wiedząc, jak inaczej sobie poradzić, decydują się sięgnąć po alkohol.

Co powinny zrobić kobiety uzależnione od alkoholu?

Istnieje kilka form leczenia uzależnienia od alkoholu, jednak najlepszym rozwiązaniem jest terapia alkoholowa w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu. Jest to bowiem miejsce dla osób, które potrzebują zintegrowanej pomocy. W takim ośrodku kobieta ma szansę wyleczyć się z uzależnienia, a także przemyśleć powody sięgania po alkohol i nauczyć się radzić sobie z nimi bez używek. Specjaliści w ośrodku pomagają pacjentom odnaleźć drogę wyleczenia dzięki zrozumieniu dla problemów uzależnienia i doświadczeniu w pracy z paniami. Kobieta przebywająca w prywatnym ośrodku może też odciąć się od poczucia winy związanego z niewywiązywaniem się ze swoich ról społecznych, dzięki czemu efekty terapii mogą być szybsze i długotrwałe. Odizolowanie od stresogennych czynników pozwoli bowiem kobietom uzależnionym szybciej odnaleźć spokój i równowagę. Skorzystanie z pomocy prywatnego ośrodka ma jednak również inne zalety. Przede wszystkim daje możliwość łatwiejszej kontroli osoby uzależnionej, która szczególnie na początku terapii zrobi niemal wszystko, by zyskać dostęp do używki. W ośrodku chora nie ma możliwości powrotu do uzależnienia, a tym samym może łatwiej pozbyć się nałogu niż gdyby dostęp do środków uzależniających nie był ograniczony.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*