Jak rozpoznać i leczyć zapalenie zatok szczękowych?

Zatoki szczękowe to jedne z największych zatok znajdujących się w naszym ciele. Leżą po obu stronach nosa a rozciągają się od oczodołów aż do poziomu czterech ostatnich zębów. Tak więc już z poziomu ich położenia widać, że stan ich ,,samopoczucia’’ będzie korelował ze stanem ,,samopoczucia’’ naszych zębów.

Objawy zapalenia zatok szczękowych

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia zatok szczękowych jest ból głowy. Ból głowy jest szczególnie intensywny rano, nasila się przy pochylaniu, wysiłku fizycznym, smarkaniu, kaszlu. Dodatkowo ból potęguje się i zaczyna napierać przy ucisku okolicy nad policzkiem. Bólowi głowy bardzo często wtóruje ból zęba, ból w okolicy oczodołów i w okolicy skroni. Pojawia się również nadwrażliwość na dotyk skóry twarzy, ropna wydzielina z małżowiny nosa, utrudnione samooczyszczenie nosa. Charakterystyczny jest jednostronny obrzęk policzka.

W ostrym stanie zapalnym zatok szczękowych może dojść do utrudnienia węchu, osłabienia, podwyższenia temperatury ciała, braku apetytu.

Rozpoznanie i leczenie

Rozpoznania zapalenia zatok szczękowych powinien dokonać lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu. Zawsze może skierować na badanie RTG, dzięki któremu widać będzie, które zatoki są objęte stanem zapalnym. Leczenie opiera się najczęściej na podawaniu leków sterydowych, które zmniejszają obrzęk i działają przeciwzapalnie. Czasami stosuje się lampy, naświetlenia. W przypadku diagnozy i leczenia zapalenia zatok szczękowych bardzo poważnie trzeba przyjrzeć sięnaszym zębom. Jest to bardzo ważne ze względu na to, iż aż 10% rozpoznanych stanów zapalnych zatok szczękowych bierze swoje źródło z infekcji dotyczących zębów np. po usunięciu zęba, infekcji korzenia drugiego przedtrzonowego, pierwszego trzonowego, ropnia około zębowego, niedokładnego leczenia kanałowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*