Jak pozbyć się kataru – sposoby

Mamy jesień, a zima powita nas niebawem. Akurat tym porom roku towarzyszą liczne przeziębienia. Wiele osób dopada kaszel i katar. Są to bardzo nieprzyjemne dolegliwości, zwłaszcza katar. Jak należy z nim postępować, aby przeszedł jak najszybciej i najmniej boleśnie?

Katar – co to takiego?

Zapchany i czerwony, oraz cieknący nos, trudności z oddychaniem. Tak najkrócej można określić dolegliwości związane z katarem. Mówiąc bardziej naukowo, katar to ostry nieżyt nosa, który powstaje w efekcie zakażenia górnych dróg oddechowych. Przed katarem trudno jest uciec, a zarazić nim można się w bardzo łatwy sposób. Czasami wystarczy znaleźć się w bliskim otoczeniu osoby kichającej, aby samemu zacząć kichać.

Nauka zna trzy rodzaje kataru:

  • wirusowy,
  • bakteryjny,
  • alergiczny.

Dla osoby zarażonej rodzaj nie ma żadnego znaczenia. Odnośnie kataru bardzo popularne jest powiedzenie, że „katar leczony trwa tydzień, a nieleczony 7 dni”. Następstwem długo trwającego i nieleczonego kataru mogą być dość poważne powikłania, jak na przykład stan zapalny zatok przynosowych, a nawet i zapalenia oskrzeli. Dodatkowo częste infekcje niszczą śluzówkę nosa, która pełni funkcję ochronną.

W profilaktyce najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach, w których przebywa człowiek. Nie wszyscy wiedzą, że w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych znajduje się lepki śluz, który pełni funkcję zatrzymywania wirusów. W tym miejscu osiada również kurz, pył, oraz inne pyłki, które nie mają możliwości przedostania się dalej do płuc. W sytuacji kiedy błona śluzowa zostanie wysuszona to przestaje ona pełnić swoją funkcję ochronną.

Śluzówka w nosie zbudowana jest z trzech warstw: nabłonka, błony podstawowej i warstwy podśluzowej. W nabłonku znajdują się rzęski, które pod wpływem falowania powodują, że wydalamy z nosa wszystkie szkodliwe bakterie i wirusy. Są one wyrzucane za pomocą czynności kichania.

Kiedy jesteśmy przeziębieni to układ odpornościowy zostaje zachwiany i już nie działa tak jak powinien. Błona śluzowa jest cieńsza i słabsza i zaczyna przepuszczać wirusy do nabłonka, a my zaczynamy chorować. Katar zatyka nos, zaczynamy oddychać ustami i w ten sposób wprowadzamy do organizmu, głównie do oskrzeli chorobotwórcze bakterie.

Katar dzielimy na trzy fazy:

  • faza naczyniowa, która zwykle trwa od 3 do 5 dni,
  • faza komórkowa podczas trwania, której zmienia się gęstość śluzu,
  • faza wtórnego zakażenia bakteryjnego.

Domowe sposoby walki z katarem

Ludzie od dawna próbowali walczyć z katarem i szukali skutecznych metod szybkiego pozbycia się kataru. W tym celu w dużym stopniu wykorzystywano ludowe metody, które pomagały ulżyć chorym. Większość z nich jest stosowana do dzisiaj. Najbardziej skuteczne ich działanie widać w początkowej fazie kataru, dlatego też kiedy katar się tylko rozpoczyna należy:

  • zrobić sobie bezpośrednio przed pójściem spać inhalację z rumianku lub septosanu połączonego z miętą, bądź olejków na przykład amolu lub olbasu, które zawierają zestaw wielu ziół. Wszystkie wymienione zioła posiadają właściwości bakteriobójcze i działają lekko przeciwzapalnie,
  • inhalacje z drobno posiekanego lub rozgniecionego na miazgę czosnku,
  • klatkę piersiową należy natrzeć olejkiem kamforowym, a dodatkowo wypić herbatkę rozgrzewającą z lipy, czarnego bzu, ciepłego mleka wymieszanego z miodem, czosnkiem i masłem.

W celu poprawienia drożności nosa można wdychać chrzan lub czosnek. Dodatkowo przy katarze należy często wietrzyć mieszkanie i dbać o odpowiednią wilgotność pomieszczeń. W aptece znajdują się środki, które w połączeniu z naturalnymi metodami powinny przynieść zadowalające rezultaty.

Rady przy swędzeniu i kręceniu w nosie

  • gorąca kąpiel stóp w wodzie z dodatkiem soli trwająca około 15 minut. Po kąpieli należy wysuszyć stopy, nałożyć na nie ciepłe skarpetki i położyć się do łóżka,
  • płukanie nosa chłodną wodą,

Rady przy ciągłym kapaniu z nosa

  • picie naparu z kwiatów czarnego bzu,
  • picie syropu z czerwonej kapusty.

Rady przy zatkanym nosie

  • inhalacja z olejku eukaliptusowego lub sosnowego,
  • wieczorne nacieranie klatki piersiowej maścią mentolową lub kamforową. Po inhalacji należy się dokładnie przykryć i pójść spać.

Mam nadzieję, że podane tutaj sposoby walki z katarem pozwolą Państwu łatwiej przejść przez okres infekcji połączonej z katarem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*