Jak poradzić sobie z żylakami?

Żylaki często są bagatelizowane jako problem natury estetycznej, podczas gdy jest to choroba opierająca się na niewydolności żył. Nieleczona może prowadzić do wielu następstw, warto zatem podjąć leczenie zachowawcze, farmakologiczne lub operacyjne.

Powstawanie żylaków

Żyły potrafią magazynować duże ilości krwi, w szczególności elastyczne i cienkie żyły powierzchniowe nóg. Stosunkowo łatwo ulegają one rozdęciu i gromadzą nadmiar krwi, następnie kurcząc się i powracając do normalnej pojemności. Problem pojawia się wtedy, gdy żyły poszerzają się na zbyt długo. Może to być spowodowane wysoką temperaturą, nadciśnieniem żylnym lub pojawieniem się przeszkody dla strumienia krwi w świetle naczynia. Stan permanentnego poszerzenia naczynia może spowodować uszkodzenie struktury ścianek oraz trwałego żylakowatego „rozdęcia” żyły. Są to właśnie żylaki, które mogą prowadzić do zastojów krwi, zapalenia żył i zakrzepów żylnych.

Leczenie zachowawcze

Walkę z żylakami najlepiej rozpocząć od leczenia zachowawczego, które ogólnie mówiąc polega na zmianie stylu życia na lepsze.

  • unikanie długotrwałego stania oraz siedzenia,
  • regularne ćwiczenia,
  • prawidłowa dieta bogata w błonnik,
  • odpoczywanie z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca,
  • noszenie płaskiego obuwia,
  • ograniczenie gorących kąpieli, sauny i solarium,
  • stosowanie rajstop uciskających.

Leczenie zachowawcze może pomóc, jednak w wypadku niedokrwienia kończyny, stanach zapalnych skóry oraz zakrzepicy żył głębokich, warto spróbować innych metod.

Leczenie farmakologiczne

Przy leczeniu żylaków używa się przede wszystkim leków flebotropowych, które pomagają zmniejszyć obrzęki. Leki do połykania często zawierają diosminę, poprawiającą napięcie ścian żylnych lub trokserutynę, poprawiającą ukrwienie tkanek. Z kolei żele i spreje zazwyczaj mają w swoim składzie heparynę zmniejszającą powstawanie przyściennych skrzepów oraz kasztanowiec. Bez względu na dobrany lek, przed jego zastosowaniem warto zapoznać się z ulotką, a w razie wątpliwości lub niepokojących objawów skonsultować się z lekarzem.

Leczenie operacyjne

Chirurgiczne leczenie żylaków jest zalecane, gdy towarzyszące im dolegliwości stają się szczególnie uciążliwe. Wskazaniami są również nawracające zapalenia żylaków, krwotoki i owrzodzenia, powiększenie żylaków oraz rozległe zmiany.

Metoda powinna zostać wybrana po konsultacji pacjenta z lekarzem na podstawie wyników badań obrazowych oraz prób czynnościowych. Tylko wówczas leczenie operacyjne będzie w pełni bezpieczne, a zarazem skuteczne dla pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*