Jak działa antyperspirant i jak go stosować

Czym różni się antyperspirant od dezodorantu? Wiele osób ma problemy z odpowiedzią na to pytanie. Tymczasem to dwa zupełnie inne kosmetyki. Inaczej działają i rozwiązują inne problemy.

Różnica pomiędzy dezodorantem i antyperspirantem

Dezodoranty to kosmetyki maskujące. Nie powodują on ograniczenia wydzielania potu. Po ich zastosowaniu człowiek poci się dokładnie tak samo jak zawsze. Zadaniem dezodorantów jest ograniczenie przykrego zapachu będącego skutkiem pocenia się. Cel osiągany jest dzięki składnikom odkażającym, które zwalczają bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach.

Natomiast antyperspirant to prawdziwy pogromca potu, którego w żadnym wypadku nie można zaliczyć do kosmetyków maskujących. Dobre preparaty działają na dwa sposoby. Po pierwsze zawarte w nich substancje powodują ograniczenie wydzielania potu. Jak dokładnie to działa? Otóż będące składnikiem antyperspirantu sole glinu lub kompleksy glinowo-cyrkonowe w połączeniu z wilgocią skóry, formują na jej powierzchni cienka warstwę żelu. Warstwa ta zatyka gruczoły i dzięki temu pocimy się zdecydowanie mniej. Po drugie, tak jak w przypadku dezodorantu, składniki kosmetyku powodują hamowanie namnażania bakterii. W ten sposób również przeciwdziałają przykremu zapachowi.

Jak bezpiecznie stosować antyperspirant?

Wprawdzie nie pocenie się jest fajne, ale jednak nie jest to stan naturalny. Pocenie się odgrywa ważną rolę w życiu człowieka. Dzięki poceniu się organizm reguluje temperaturę. Co by się stało gdybyśmy w ogóle przestali się pocić? Lepiej sobie tego nie wyobrażać.

Dlatego przy stosowaniu antyperspirantów należy zachować ostrożność. Preparat powinien być stosowany wyłącznie w miejscach narażonych na nadmierną potliwość, na przykład pod pachami. W żadnym wypadku nie należy stosować antyperspirantu na całą powierzchnię ciała.

Dodatkowo należy unikać stosowania kosmetyku na mokrą skórę. Przed jego aplikacją należy się dokładnie osuszyć. Dzięki temu składniki zawarte w antyperspirancie będą mogły prawidłowo „pracować” z naturalną wilgocią skóry. Zbyt duża dawka wilgoci może powodować zbytnie ograniczenie wydzielania potu, co może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Rodzaje antyperspirantów

Kosmetyki dostępne są w formie sztyftów, kremów i aerozoli. Pierwsze dwie formy przeznaczone są do skóry wrażliwej. Często zawierają składniki pielęgnujące. Osoby lubiące efekt odświeżenia, jaki dale forma aerozolu, powinny wybierać kosmetyki niezawierające alkoholu. Powoduje on wysuszenie skóry i podrażnienia.

Antyperspiranty damskie mają bardzo delikatne zapachy lub są całkowicie bezwonne. Dlatego mogą być stosowane z perfumami.

Warto również dobrać kosmetyk odpowiedni do partii skóry, który chcemy chronić przed potem. Jeżeli nadpotliwość dotyczy stóp – stosujmy antyperspiranty do stóp. Jeżeli mamy problem z nadmiernym poceniem w okolicy pach – używajmy kosmetyków przeznaczonych do tej partii ciała. Efekty będą lepsze niż w przypadku kosmetyków uniwersalnych. W końcu każda część ciała powinna być pielęgnowana w odpowiedni dla niej sposób. Ta zasada dotyczy również antyperspirantów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*