Tu jesteś: Porady zdrowotne

Infekcja rotawirusowa u dziecka - może prowadzić nawet do śmierci

dodano: 17-12-2014 - aln

Biegunka u małego, kilkutygodniowego lub kilkumiesięcznego niemowlęcia może doprowadzić do odwodnienia dziecka, które wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Biegunka i wymioty mogą być objawem infekcji rotawirusowej, która może doprowadzić w skrajnych przypadkach nawet do śmierci małego pacjenta.

Czym są rotawirusy?
Rotawirusy są wirusami powodującymi rewolucje w układzie pokarmowym. Dorośli często zapadają na tzw. grypę jelitową, której podłożem również mogą być rotawirusy. Atakują one głównie w okresie zimowo-wiosennym i potrafią być bardzo groźne dla dziecka. Zwykle infekcja rotawirusowa wymaga opieki szpitalnej nad dzieckiem. Rotawirusy są przenoszone drogą kropelkową i przez układ pokarmowy. Łatwo się nimi zarazić w żłobku czy w przedszkolu, poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub z przedmiotami, których dotykała.
Z uwagi na taką drogę przenoszenia choroby, rotawirusy szybko rozprzestrzeniają się w placówkach oświatowych. Wirusy tego typu są wydalane wraz z kałem jeszcze przez nawet 10 dni po ustąpieniu objawów choroby. Wystarczy, aby dziecko nie umyło rączek po skorzystaniu z toalety, a szybko zarazi swoich rówieśników.

Czym się to objawia?
Jeśli dziecko ma zakażenie rotawirusowe, pierwszym objawem choroby jest gorączka - około 38 stopni Celsjusza, a później 3-dniowe biegunki i wymioty. Malec może oddawać wodniste, zielonożółte stolce nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Objawy powodują osłabienie i senność u dziecka. Im gwałtowniejszy przebieg zakażenia, tym szybciej może dojść do groźnego odwodnienia u dziecka. Ma ono wówczas zapadnięte gałki oczne, spierzchnięte usta, płacze bez łez i występuje u niego skąpomocz. Ważne jest nawadnianie dziecka w takim przypadku i uzupełnianie utraconych elektrolitów. Jeśli zakażenie rotawirusowe postępuje szybko, najlepiej zgłosić się do lekarza pediatry lub na najbliższy oddział biegunkowy czy oddział pediatryczny.  W szpitalu dziecko zostanie fachowo nawodnione, co pozwoli na zahamowanie infekcji.

Przy leczeniu w domu lekarz zaleci duże ilości picia dla dziecka. Niemowlę ważące około 10 kg powinno wypić dziennie około 2 l płynu. Dziecko może wymiotować po każdej porcji wody, ale nie należy wówczas zaprzestawać nawadniania. Do picia można podawać wodę mineralną niegazowaną, dosyć chłodną lub ostudzoną herbatkę dla niemowląt. Nie należy podawać dziecku soków owocowych, ponieważ może to potęgować jego dolegliwości. Bez konsultacji z pediatrą nie należy stosować żadnych preparatów farmaceutycznych powstrzymujących gorączkę.

Zarażenia rotawirusami w Polsce
W naszym kraju rotawirusy są coraz bardziej poważnym problemem. Co roku zaraża się nimi ponad 200 tys. dzieci poniżej 5. roku życia, a blisko 7 tys. musi być z tego powodu hospitalizowanych. Najczęściej na to schorzenie chorują dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Im mniejsze dziecko, tym ryzyko powikłań rotawirusowych jest większe, a przebieg choroby cięższy. 


Komentarze

obawy dodał : ~diana, 21-12-2014 22:07