Tu jesteś: Porady zdrowotne

Helikobakter Pyroli - czym jest?

dodano: 22-01-2012 - aln

Choroby układu pokarmowego są coraz bardziej powszechne w społeczeństwie całego świata. Stres, zła dieta, spożywanie posiłków w biegu, to wszystko powoduje, że spora część ludności ma problemy z żołądkiem i ogólnie z układem pokarmowym. Jednym z powodów tychże kłopotów jest tzw. Helicobacter pylori.

Definicja pojęcia
Helicobacter pyroli to bakteria posiadająca spiralny kształt, która zaliczana jest do pałeczek. Jest gram-ujemną bakterią, która bardzo często infekuje ludzi na całym świecie. Według WHO, około 70% społeczeństwa w krajach rozwijających się i 30% osób w krajach rozwiniętych, jest zainfekowanych bakterią Helicobacter pyroli. Bakteria ta zwykle bytuje na powierzchni błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, choć zdarzają się przypadki, że jest ona wykrywana w błonie śluzowej przełyku. Nie potrzebuje do życia dużej dostępności tlenu, wykazując bardzo dużą ruchliwość w śluzie pokrywającym błony wspominanych organów. Można powiedzieć, że jest to bakteria beztlenowa. Helicobacter pyroli wyposażona jest w kilka pojedynczych witek, które zdecydowanie ułatwiają jej przemieszczanie się w śluzie.

Bakteria ta jest wysoce wrażliwa na warunki zewnętrzne, choć jest w stanie przetrwać w środowisku kwaśnym.

Proces infekcji
Po przedostaniu się do organizmu człowieka, Helicobacter pyroli zaczyna penetrować warstwę śluzową żołądka, przylegając do powierzchni śluzówki. Działa na nią w sposób destrukcyjny, uszkadzając nabłonek błony, zmniejszając jednocześnie produkcję śluzu i wydzielanie kwasu solnego. To wszystko powoduje, że proces trawienny zostaje zdecydowanie utrudniony.

Choroby układu trawiennego a Helicobacter pyroli
Helicobacter pyroli samodzielnie nie wywołuje schorzeń układu pokarmowego, ale zwiększa jednocześnie ryzyko ich wystąpienia. Wśród schorzeń tych występują:

  • Wrzody żołądka i dwunastnicy,
  • Zapalenie żołądka typu B, mogące prowadzić do powstania nowotworu tego organu.
     

U większości nosicieli bakterii Helicobacter pyroli w ogóle nie rozwija się żadna choroba układu pokarmowego, ale z drugiej strony bakteria ta jest odpowiedzialna za 80% przypadków występowania choroby wrzodowej żołądka oraz 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy.

Najgroźniejszą chorobą, jaką może spowodować Helicobacter paroli jest choroba wrzodowa, którą bardzo łatwo się zarazić drogą pokarmową, gastro-oralną, poprzez kontakt ze śliną osoby chorej, na przykład przez pocałunek lub picie z tej samej butelki.
Lekarze po zdiagnozowaniu obecności w układzie trawiennym Helicobacter pyroli najczęściej ordynują terapię antybiotykową. W przypadku dzieci będących nosicielami tej bakterii może dojść do samoistnego zwalczenia Helicobacter pyroli.

 

 Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...