Grzybica pochwy w ciąży

Grzybica pochwy to dość powszechna dolegliwość, z którą każda kobieta miała do czynienia. Objawy są dość charakterystyczne, dlatego stosunkowo łatwo i szybko można ją zdiagnozować i pozbyć się jej. Co jednak zrobić, gdy grzybica pojawi się u ciężarnej mamy? Czy grzybica może być niebezpieczna dla mamy i dziecka?

Jak rozpoznać grzybicę – czyli o niepokojących objawach

Grzybica pochwy wywoływana jest najczęściej przez drożdżaki. Zakażenie objawia się:

-świądem, pieczeniem, zaczerwienieniem

-upławami o zielonkawym lub żółto-brązowym kolorze

-upławami o nieprzyjemnym zapachu

-uczuciem dyskomfortu

Każda z tych zmian powinna być skonsultowana z lekarzem.

Dmuchaj na zimne i zrób wcześniej badania

W przypadku planowanej ciąży warto, aby kobieta zrobiła szereg badań, w tym wykluczyła grzybicę. Do tego wystarczą oględziny lekarza lub pobranie próbki śluzu z pochwy specjalną wymazówką. Tak przygotowany materiał należy zanieść do laboratorium i poprosić o wykonanie posiewu mykologicznego.

Co zrobić, gdy dolegliwości pojawią się w trakcie ciąży?

W przypadku kobiet ciężarnych każdy niepokojący objaw powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Grzybica pochwy jest niepożądanym zjawiskiem w ciąży a zdarza się dość często. Warto więc powiedzieć o swoich dolegliwościach ginekologowi i rozpocząć leczenie. Wiadomym jest, że w ciąży należy unikać stosowania jakichkolwiek leków. Zakażenie grzybicze jest jednak dość nieobliczalne w skutkach. Najgorszym przypadkiem jest pęknięcie pęcherza płodowego, co może spowodować przedwczesny poród. W przypadku, gdy kobieta ciężarna jest chora na grzybicę i nie wyleczy jej do porodu istnieje wtedy prawie 100%, że grzybem zarazi się również jej dziecko. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w kanale rodnym, gdy dziecko przychodzi na świat drogą naturalnego porodu. Skutkować to może nieustającymi pleśniawkami oraz odpieluszkowymi zapaleniami skóry w okolicy odbytu.

Leczenie grzybicy w ciąży

Zazwyczaj lekarze przepisują maści i globulki przeciwgrzybicze np. Pimafucort, Pimafucin, Nystatyna. Przy bardzo uporczywych dolegliwościach stosuje się leczenie doustne. Jest obarczone działaniami niepożądanymi ale czasem takiej kuracji należy się podjąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*