Dzięki polskim naukowcom dzieci z cukrzycą odstawiły insulinę

Dzieci chorujące na cukrzycę typu 1, w większości przypadków skazane są na długoterminowe leczenie z zastosowaniem iniekcji z preparatów insulinowych. Jak się okazuje, polscy naukowcy wymyślili lek, dzięki któremu insulina może nie być już koniecznością.

Projekt Tregs

Zespół polskich naukowców realizuje projekt Tregs, pod kierownictwem prof. Piotra Trzonkowskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Projekt opierał się na wykorzystaniu w eksperymentach medycznych właściwości tzw. limfocytów T (treg), które występują w układzie odpornościowym człowieka w niewielkich ilościach. Stanowią jedynie 1 proc. limfocytów obecnych w krwi obwodowej i odpowiadają za natychmiastową eliminację szkodliwych patogenów. Za ich sprawą chronione są różne tkanki, dlatego też stanowią ważny element układu immunologicznego człowieka.

Często nazywane są inteligentnymi sterydami. Jeśli ich liczba w ludzkim organizmie jest zbyt mała, u pacjenta zwiększa się ryzyko zachorowania na alergie wszelkiego rodzaju oraz na choroby autoimmunologiczne, do których zalicza się cukrzycę typu 1.

Po niemal 10-letnich badaniach nad limfocytami T, naukowcy mogą już sformułować wnioski ze swoich prac. Wcześniej testowali limfocyty Treg u pacjentów chorych na cukrzycę typu 1 oraz na pacjentach, którzy przeszli przeszczep szpiku kostnego.

Rewelacyjne wyniki dla chorych na cukrzycę

Efektem realizacji projektu jest opracowanie przez polskich naukowców preparatu, który umożliwił obniżenie dawek insuliny podawanej dzieciom chorującym na cukrzycę typu 1. Sukcesem okazało się całkowite zrezygnowanie z insulinoterapii u dwójki małych pacjentów, biorących udział w eksperymencie projektu Tregs.

Obecnie badania nad zastosowaniem limfocytów Treg w leczeniu cukrzycy typu 1 są kontynuowane, dzięki finansowaniu ze środków z programu Strategmed pochodzących z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Oprócz cukrzyków, w eksperymentach biorą udział osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane oraz pacjenci po przeszczepie wysp trzustkowych, która stanowi eksperymentalną metodę leczenia cukrzycy typu 1.

Zastosowanie w leczeniu cukrzycy typu 1 u dzieci limfocytów Treg spowodowało, że choroba została opanowana, a ponadto lek nie wywołał żadnych negatywnych efektów ubocznych. Najważniejszy marker funkcji trzustki był wyraźnie wyższy u osób, które przyjmowały szczepionkę, co również jest pozytywną informacją dla pacjentów i daje nadzieję na dalsze, efektywne leczenie cukrzycy typu 1. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*