Dławica Prinzmetala (dłąwica odmienna)

Ból w klatce piersiowej, zwłaszcza zamostkowy, jest objawem, które wszyscy się boimy, bowiem jest niezmiennie kojarzony z zawałem mięśnia sercowego, ale czy słusznie? Nagły, silny ból w klatce piersiowej- czy zawsze należy myśleć o zawale? Czy każdy ostry zespół wieńcowy to zawał? Czy papieros może mieć związek z bólem klatce piersiowej?

dławica prinzmetala - dławica odmiennaCzym jest dławica Prinzmetala (odmienna)?

Istnieją różne odmiany schorzeń naczyń wieńcowych. Jednym z nich jest dławica naczynioskurczowa, inaczej zwana dławicą odmienną bądź Prinzmetala. W tej postaci choroby wieńcowej, czyli choroby dotyczącej naczyń dostarczających tlen i substancje odżywcze do serca, ból w klatce piersiowej wywołany jest skurczem tętnicy wieńcowej. Najczęściej dochodzi do obkurczenia prawej tętnicy wieńcowej. Skutkiem tego spada dostawa substratów energetycznych do mięśnia sercowego, generując ból.

Jak się objawia taka postać dławicy?

Skurcz tętnicy wieńcowej wywołuje ból dławicowy o charakterze ucisku, gniecenia albo dławienia, zlokalizowany najczęściej zamostkowo, czyli tam, gdzie znajduje się serce.Może promieniować, jednak rzadziej niż w typowym ostrym zespole wieńcowym. Zwykle taki ból trwa kilka minut, ale może dużo dłużej.Nie nasila się przy oddychaniu czy przy zmianie pozycji. Przeważnie ustępuje samoistnie bądź po przyjęciu nitrogliceryny pod język, nie doprowadzając do martwicy mięśnia sercowego.

Co może wywołać skurcz tętnicy wieńcowej?

Do obkurczenia tętnicy wieńcowej najczęściej dochodzi w związku z paleniem papierosów. Stanowią one najpoważniejszy czynnik ryzyka tego schorzenia. Ponadto skurcz może zostać wywołany przez sytuacje stresowe, intensywny wysiłek fizyczny, przebywanie w niskich temperaturach, zażycie narkotyków, zwłaszcza kokainy, a także poprzez przyspieszone oddychanie, tak zwaną hiperwentylację. Czasami zdarza się samoistne zwężenie światła tętnicy wieńcowej, niczym nie sprowokowane, na przykład w nocy.

Jak rozpoznać takie schorzenie?

Charakterystycznym objawem tej postaci dławicy piersiowej jest typowa zmiana w badaniu elektrokardiograficznym . Dochodzi do samoistnie ustępującego uniesienia odcinka ST w EKG w czasie napadu bólu. Ponadto w trakcie wykonywania badania koronarograficznego, obrazującego przebieg naczyń wieńcowych za pomocą środka kontrastowego podawanego dotętniczo poprzez cewnik wprowadzony do tętnicy w okolicy pachwiny, na skutek podania środków drażniących tętnicę można wywołać jej skurcz, zwężający światło naczynia o ponad 70%. Na tej podstawie można rozróżnić dławicę odmienną od klasycznego ostrego zespołu wieńcowego. Oczywiście bardzo istotne są również objawy kliniczne zgłaszane przez chorego.

Czy dławica odmienna może doprowadzić do zawału serca?

Zawał serca to ostry zespół wieńcowy, w trakcie którego dochodzi do martwicy mięśnia sercowego. Sam skurcz tętnicy wieńcowejw przebiegu dławicy Prinzmetala , zwykle do zawału serca nie doprowadza. Nie oznacza to jednak, że ludzie chorzy na dławicę odmienną są wolni od takiego ryzyka. Często bowiem stwierdza się u takich osób również zwężenia naczyń wieńcowych spowodowane miażdżycą. Dławica naczynioskurczowa wykazuje bardzo silny związek z paleniem papierosów, a palenie stanowi niezwykle istotny czynnik ryzyka rozwoju miażdżycy. Na podłożu blaszek miażdżycowych, jak powszechnie wiadomo, w każdym momencie może dojść do zawału mięśnia sercowego.

Czy istnieje leczenie takiej postaci dławicy?

Terapia farmakologiczna tego schorzenia owszem istnieje, ale najważniejszym elementem, bez którego dalsze leczenie traci sens, jest zaprzestanie palenia papierosów. Modyfikacja najpoważniejszego czynnika ryzyka stanowi podstawę. Ponadto zastosować można leki z grupy preparatów blokujących kanały wapniowe, czasami, gdy jeden z nich nie wystarcza, należy dołączyć drugi. Najpowszechniej stosowane są diltiazem, werapamil czy nifedypina. Skuteczne mogą się okazać także azotany długodziałające.

Czy dławicę Prinzmetala można leczyć operacyjnie?

Naczyniem najczęściej się obkurczającym jest tętnica wieńcowa prawa. Zwykle zwężenie światła naczynia na skutek skurczu ma długość około 2-20 mm. Leczenie operacyjne polega na wprowadzeniu stentu do światła naczynia, które najczęściej się obkurcza. Stent ma na celu utrzymywać tętnicę cały czas „otwartą”. Metoda teoretycznie powinna być skuteczna, ale nie u wszystkich faktycznie jest. U połowy operowanych łagodzi dolegliwości, jednak u drugiej połowy objawy powracają, ponieważ dochodzi do skurczu w innym odcinku tętnicy. Po zabiegu operacyjny konieczna jest również terapia farmakologiczna taka sama, jak w przypadku braku leczenia inwazyjnego.

Jakie mogą być konsekwencje odmiennej dławicy?

Dławica Prinzmetala jest schorzeniem przewlekłym. Nawet ciągłe przyjmowanie leków nie zagwarantuje stałej eliminacji napadów bólu. Za pomocą terapii farmakologicznej można zmniejszyć ich częstotliwość i nasilenie. Najczęściej dolegliwości są najintensywniejsze w ciągu pierwszego roku od wystąpienia choroby, później choroba przybiera łagodniejszy przebieg. Rokowanie u większości chorych jest dobre. Wyjątek stanowią osoby z jednoczesnymimnogimi zmianami miażdżycowymi w naczyniach wieńcowych. Tacy chorzy rokują gorzej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*