Dlaczego warto zdecydować się na laserową korekcję wzroku?

Dzięki laserowej korekcji wzoru nie będziesz już musiał nosić soczewek kontaktowych ani okularów. Jednak nie jest to zabieg dla wszystkich. Sprawdź, czy jesteś dobrym kandydatem i na co musisz zwrócić uwagę, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Powikłania występują stosunkowo rzadko, a klienci zazwyczaj są zadowoleni z efektów. Do tymczasowych skutków ubocznych możemy zaliczyć suchość oczu i przejściowe zaburzenia widzenia. Zwykle ustępują po kilku tygodniach lub miesiącach.

Czy zabieg jest bolesny?

Ogólnie mówiąc, laserowa korekcja wzrokujest bezbolesna. Może jednak powodować pewien dyskomfort. Na samym początku, chirurg wprowadzi znieczulające krople do oczu. Następnie umieszcza wziernik na oku, aby go szerzej otworzyć. Niektórzy pacjenci zgłaszali lekki dyskomfort na tym etapie. W zależności od wybranej metody, lekarz zeskrobuje komórki nabłonkowe (w przypadku PRK) lub wycina i odrywa płatek nad rogówką (LASEK i LASIK). Czasami pacjenci odczuwają w tym momencie lekki nacisk na oko. Po odsłonięciu rogówki specjalista skupia wiązkę lasera na rogówce, aby ją zmienić. Czasem pacjenci czują lekki i bezbolesny ucisk, gdy laser jest kierowany na oko. Jednak trwa to mniej niż minutę. 

Po zabiegu LASIK pacjent otrzyma krople do oczu. Zapobiegają wysuszeniu i zakażeniu. Pacjent po LASEK i PRK będzie miał nałożone na oczach miękkie soczewki. Chronią oczy w trakcie gojenia. Pacjent może odczuwać suchość i łagodne uczucie pieczenia. Można je złagodzić lekami przeciwbólowymi. Zwykle skutki uboczne ustępują po kilku dniach.

U kogo można przeprowadzić taki zabieg?

Laserowa korekcja wzroku pozwala pozbyć się większości problemów z oczami. Dlatego jest odpowiednia dla dużej grupy pacjentów. Aby zakwalifikować się do zabiegu, należy spełnić następujące kryteria:

  • pacjent musi mieć przynajmniej 21 lat i przynajmniej od roku ustabilizowaną wadę wzroku,
  • pacjent nie może być w ciąży lub karmić piersią, ponieważ zmiany hormonalne mogą wpłynąć na wzrok.

Osoby cierpiące na cukrzycę lub jaskrę albo inne schorzenia oczu, przed operacją muszą skontaktować się z okulistą. Nie ma górnej granicy wieku dla pacjentów. Chociaż niektóre kliniki zalecają, aby osoby, które chcą się poddać operacji, nie miały więcej niż 70 lat.

Czy laserowa korekcja wzroku może leczyć astygmatyzm?

Tak, laserowa korekcja wzroku może leczyć astygmatyzm. Jednak jest to duże wyzwanie dla chirurga. Nieregularny kształt rogówki wymaga bowiem bardziej skomplikowanego rozwiązania. Najlepiej sprawdzi się tutaj LASIK. Pozwala bowiem precyzyjnie korygować nierówności rogówki. Chirurg zadecyduje po konsultacji, która metoda będzie najlepsza.

Jak długo trwa rekonwalescencja?

Czas powrotu do zdrowia jest uzależniony od konkretnej metody i danej wady wzroku. Niektórzy pacjenci widzą prawidłowo już po 24-48 godzin od zabiegu. Inni muszą poczekać około tydzień. Chirurg poinformuje Cię wcześniej, ile czasu potrwa prawdopodobnie rekonwalescencja. Warto wybrać sprawdzoną klinikę okulistyczną. Poszukaj opinii w Internecie na temat danego specjalisty, popytaj rodzinę i znajomych. Pamiętaj również o niezobowiązującej konsultacji z lekarzem, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Dowiedz się więcej na: https://blikpol.pl/laserowa-korekcja-wzroku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*