Dlaczego warto stosować długofalową antykoncepcję?

Najpopularniejszym na świecie środkiem antykoncepcyjnym od lat pozostaje prezerwatywa. Tuż po niej są tabletki antykoncepcyjne, ale kobieta musi przestrzegać reżimu przyjmowania ich regularnie, najlepiej o tej samej porze każdego dnia, aby zapewniały maksymalną ochronę. Lepszym rozwiązaniem jest antykoncepcja długoterminowa – nie tylko dla kobiet dojrzałych, ale i młodych dziewcząt, które nie chcą na razie zakładać rodziny.

Wygoda zastosowania

W przypadku popularnych tabletek antykoncepcyjnych, kluczowe dla skuteczności ich działania jest systematyczne zażywanie pigułek. Okazuje się jednak, że blisko 60 proc. pań zażywających doustne środki antykoncepcyjne nie przestrzega schematu ich przyjmowania. Opuszczenie nawet jednej tabletki na cykl powoduje, że może dojść do zapłodnienia. Dlatego taka metoda antykoncepcji w wielu przypadkach okazuje się zawodna. Rzeczywiste ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę lepiej eliminują metody antykoncepcji długoterminowej. Metody te mogą opierać się na jednym rodzaju hormonu, dlatego mogą być stosowane nawet w przypadku matek karmiących piersią.

W użyciu są obecnie takie metody jak:
 

  • wkładki domaciczne miedziane,
  • wewnątrzmaciczne systemy hormonalne,
  • implanty podskórne,
  • zastrzyki hormonalne.

Zastosowanie takiej antykoncepcji jest o tyle wygodne, że kobieta nie musi na co dzień zażywać pigułki, ani pamiętać o przyklejeniu plastrów antykoncepcyjnych w odpowiednim okresie. Często jednak wkładka – spirala, wystarcza na 5 lat stosowania. Panie mają większą pewność, że nie zajdą w ciążę i komfort stosowania długoterminowych metod antykoncepcji.

Doboru odpowiedniej metody przeciwdziałania zajścia w ciążę powinno się dokonać w porozumieniu z lekarzem. Na podstawie indywidualnych, regularnych badań, wywiadu personalnego i rodzinnego, badania ginekologicznego, USG oraz cytologii ginekolog poradzi, jaka metoda długoterminowej antykoncepcji będzie najbardziej odpowiednia w przypadku danej pacjentki.

W każdej chwili można z niej zrezygnować
 

Wiele kobiet uważa, że antykoncepcja długoterminowa uniemożliwia zajście w ciążę przez 3 czy 5 lat od chwili jej zastosowania. Co jednak, jeśli w tym stosunkowo długim okresie kobieta zapragnie zostać mamą? Może to zrobić. Warto podkreślić, że z antykoncepcji długoterminowej można w każdej chwili zrezygnować i rozpocząć starania o dziecko, dlatego metoda ta jest adresowana nie tylko do kobiet, które są już matkami i nie planują dalszego powiększania rodziny, ale również do młodych dziewcząt i kobiet, które na razie nie chcą mieć dzieci. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*