Dieta w chorobie Parkinsona

Osoby chorujące na Parkinsona niejednokrotnie wymagają stosowania specjalnie dobranej diety. Związane jest to z zażywaniem leków, których działanie może być osłabione w kontakcie z pokarmem. Głównie dotyczy to lewodopy – substancji podstawowej w leczeniu choroby Parkinsona.

dieta w chorobie parkinsonaJakie są zależności między zażywaniem lewodopy a pokarmem?

  1. Lewodopa jest substancją, która wchłania się w jelicie cienkim, dlatego też warto byłoby aby dotarła tam w sposób szybki, nie tracąc na jakości. Tak więc powinno sięunikać przyjmowania leków w towarzystwie tłuszczy, białek, błonnika, gdyż spowalniają opróżnianie żołądka. Zbyt długie przebywanie w żołądku może narazić ją na szkodliwe oddziaływanie kwasów żołądkowych.
  2. Podczas przyjmowania lewodopy powinno się zadbać również, żeby kwasowość żołądka była na jak najniższym poziomie. Czyli nie połykamy tabletek z pokarmem i po jedzeniu.
  3. Leki zawierające lewodopę powinny być zażywane na 15-30 minut przed posiłkiem. W sytuacji, gdy lek wywołuje nudności powinien być połykany w połączeniu np. z krakersem lub szklanką soku.
  4. Utrzymywanie stałego stężenia lewodopy we krwi jest również bardzo istotne ze względu na zmniejszenie częstotliwości fluktuacji ruchowych pojawiających się w ciągu doby
  5. Niektóre osoby zażywające lewodopę powinny stosować dietę niskobiałkową – dotyczy to głównie tych osób, u których fluktuacje ruchowe stają pojawiają się bardzo często i utrudniają prawidłowe funkcjonowanie. Ilość białka powinna być zredukowana do 0,8 g na kilogram wagi ciała na dobę.
  6. Osoby, u których zaburzenia ruchowe występują w sposób bardzo nasilony mogą zjeść wieczorem posiłek zawierający większą ilość białka. Ograniczy to ich możliwości ruchowe wieczorem ale za to następnego dnia będą bardziej sprawne – pozwala to na bardziej równomierne uwalnianie lewodopy w ciągu dnia. Klasycznie podaż białka powinna być rozłożona na 3 główne posiłki. Przy diecie niskobiałkowej może również dojść do znacznej utraty masy ciała. Należy wtedy z dietetykiem ustalić menu, zuwzględnieniem ilości spożywanych węglowodanów.

Rady odnośnie przygotowywania i spożywania posiłków

  1. Powinno się podgrzewać posiłki, gdyż chory je powoli, a zimny posiłek może spowodować rezygnacje z dalszego jedzenia.
  2. Chory powinien jeść w spokoju, nie należy zmuszać go do zjedzenia posiłków, na które nie ma ochoty.
  3. Posiłki nie powinny być tłuste, ostre, bardzo słodkie. Dieta powinna być zoptymalizowana – najczęściej w proporcjach 10-20% tłuszczów, 20-30% białka, 60% węglowodanów.
  4. Chory powinien otrzymywać posiłki od 6-8 razy dziennie, w małych porcjach.
  5. W przypadku wystąpienia torsji można podać herbatniki/krakersy.
  6. Posiłki powinny zawierać zdrowe, naturalne składniki/produkty.
  7. Chory powinien pić około 2 litrów płynów dziennie.
  8. Przychodzi również czas, gdy osobie chorej na Parkinsona jest coraz trudniej jeść i połykać. Dlatego też powinno się wtedy miksować posiłki.
  9. Dieta niskobiałkowa pozwala na osiągnięcie dobrych efektów leczniczych ale wymaga zaangażowania i zmiany nawyków żywieniowych. Najwięcej powinno się jeść warzyw, owoców, chleba pełnoziarnistego, ryżu, ziemniaków, makaronów. Raz lub dwa razy w tygodniu można choremu podać rybę, trochę mięsa, troszkę słodyczy, jajek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*