Czym jest pokrzywka i jak z nią walczyć?

Alergie skórne, uczulenia i wysypki to problemy dermatologiczne, dotykające coraz większe rzesze społeczeństwa. Jedną z alergii skórnych, która występuje zdecydowanie najbardziej powszechnie, jest pokrzywka.

Pojęcie pokrzywki

Alergia skórna nazywana potocznie pokrywką jest to niejednolity zespół objawów uczuleniowych, których wspólnym elementem jest występowanie na skórze tzw. bąbla pokrzywkowego. Jego definicja wskazuje, że jest to swoisty wykwit skórny. Bąbel pokrzywkowy może mieć postać obrzęku, różowego lub porcelanowo białego, który znika bardzo szybko, nawet w kilka minut po pojawieniu się na skórze. Bąbel objawia się jako twardy, niejednokrotnie wywołujący ból w kontakcie ze skórą, guzek, o różnorodnym kształcie. Może przybrać formę obrączki lub okrągłą. Cechą charakterystyczną bąbla pokrzywkowego jest to, że zawsze posiada on wyraźne granice.

Pokrzywka może obejmować różne sfery ciała. Bąble pokrzywkowe mogą występować pojedynczo lub w grupach. W niektórych przypadkach bywa, że mają one naprawdę imponujące rozmiary. Lekarze alergolodzy i dermatolodzy podkreślają, że sama w sobie pokrzywka nie jest groźna dla pacjenta, ale jest bardzo uciążliwa. Pokrzywce mogą towarzyszyć niekiedy takie objawy jak:

obrzęk błon śluzowych jamy ustnej,

obrzęk dróg oddechowych,

obrzęk w obrębie krtani.

W przypadku występowania obrzęku w obrębie tkani, pacjent powinien natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ stwarza to ryzyka wystąpienia duszności i nawet zagrożenia dla zdrowia i życia.

Pokrzywka występuje w kilku rodzajach:

  • pokrzywka przewlekła,
  • pokrzywka ostra,
  • pokrzywka przewlekła przerywana.

Powodem występowania pokrzywki na ciele pacjenta mogą być wszelkiego rodzaju alergie. Z tego względu zaliczana jest ona do jednej z najczęstszych chorób alergicznych.

Łagodzenie objawów pokrzywki

Aby skutecznie walczyć z objawami pokrzywki przede wszystkim należy poznać alergen, który ją wywołał. Determinuje to wybór odpowiedniej metody leczenia pokrzywki. Każdorazowo terapia lecznicza pokrzywki ma jednocześnie charakter przyczynowy, jak i objawowy. Należy leczyć przyczyny choroby i jej objawy.

Jeśli u podstaw występowania pokrzywki leży alergia pokarmowa, najlepszym sposobem leczenia będzie wyeliminowanie alergenu z diety pacjenta. Nie zawsze jest to proste do przeprowadzenia, ponieważ dany składnik pokarmowy może być zawarty w wielu różnych produktach spożywczych.

W przypadku, gdy czynnikiem wywołującym pokrzywkę jest czynnik fizyczny, lekarze zapisują pacjentom leki antyhistaminowe, albo przeprowadzają procedurę odczulania na alergeny. W pokrzywce ostrej najlepsze rezultaty daje zastosowanie leków przeczyszczających, które powodują skuteczne usunięcie alergenu z przewodu pokarmowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*