Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca jest chorobą skóry występującą powszechnie. Jest ona szczególnie trudna do leczenia. W chwili obecnej szacunki ekspertów wskazują na to, że nawet 3% naszej populacji może być dotknięte łuszczycą i jej poszczególnymi odmianami. Co więcej, specjaliści medycyny nie wiedzą tak naprawdę, z czego wynika ta choroba i jak jej w 100% zaradzić.

Przyczyny powstawania łuszczycy

Łuszczyca wynikać może z kilku grup czynników. Wśród nich wspomnieć należy przede wszystkim o:

  • Czynnikach środowiskowych,
  • Czynnikach genetycznych,
  • Czynnikach immunologicznych.

Dotychczas nie wskazano genu, który odpowiadałby za skłonność do łuszczycy, ale za to wskazano inne, które prawdopodobnie zwiększają ryzyko zachorowania. Badania wykazują, że łuszczyca jest dziedziczna nawet w przypadku połowy osób chorych. Oczywiście, geny nie stanowią bezpośredniej przyczyny łuszczycy w każdym przypadku.

Istotne są również czynniki środowiskowe. Przykładami czynników, które mogą mieć wpływ na łuszczycę, są m.in. zmiany pór roku. Na jej pojawienie się lub zaostrzenie objawów może także wpływać przyjmowanie niektórych leków, choroby zakaźne, czy też życie w ciągłym stresie. Owy stres szczególnie często wskazywany jest jako bezpośrednia przyczyna łuszczycy. Łuszczyca może być efektem zarówno trudnego stanu psychicznego, jak i skomplikowanych sytuacji życiowych. Bardzo często łuszczyca pojawia się u dzieci, w trakcie infekcji paciorkowcowej lub po jej przejściu.

Kolejna grupa przyczyn to czynniki immunologiczne. Czynniki te odpowiadają za reakcje zapalne w okolicach naskórka. W momencie, gdy skóra atakowana jest przez łuszczycę, naskórek odnawia się nawet do 6 razy szybciej niż w normalnym trybie.

Łuszczyca jest chorobą, która niestety nawraca, przy czym nie można powiedzieć, że po jej leczeniu koniecznie po raz kolejny pojawią się jej objawy. Wszystko zależy od leczenia oraz danego organizmu. W każdym przypadku efekty prowadzonej terapii mogą być zupełnie inne. Wielu specjalistów twierdzi, że przyczyna łuszczycy tkwi w przeciążeniu wątroby, chociaż nie jest to potwierdzone. Z reguły do grona bezpośrednich przyczyn występowania tej choroby skóry, zaliczana jest też nieodpowiednia dieta, jak i zanieczyszczenia środowiska. Chory, który faktycznie chce minimalizować możliwości pojawienia się nawrotów łuszczycy, powinien przede wszystkim starać się zmienić swój styl życia, kontrolować stan skóry. Ciągłe nawroty łuszczycy są bardzo uciążliwe i problematyczne. Jeśli tylko pacjent będzie stosował się do zaleceń lekarza, to objawy łuszczycy będą znacznie mniejsze.

Warto jest zwracać uwagę na czynniki, które mają bezpośredni wpływ na pogłębienie się choroby. Wskazać tutaj można naprawdę wiele pozycji. W przypadku dzieci, pojawienie się łuszczycy może wynikać choćby z urazów, ran czy zadrapań.Osoby otyłe, które przeszły grzybicę lub drożdżycę, również są znacznie bardziej narażone na ryzyko występowania łuszczycy. Bardzo często łuszczyca pojawia się u kobiet w okresie przekwitania.

Standardowo, podobnie jak przy wielu dolegliwościach, przyczyną pojawienia się łuszczycy może być nadużywanie alkoholu, jak i papierosów. Osoba, która już choruje na łuszczycę, a równocześnie nadużywa alkoholu, może spodziewać się, że objawy choroby będą szczególnie ciężkie. W przypadku wielu osób kojąco na skórę działa przebywanie na słońcu, aczkolwiek nie ma takiej pewności, czy u innego chorego, promienie słoneczne nie będą miały negatywnego wpływu.

Gdzie występuje?

Łuszczyca może pojawić się na wielu częściach ciała. Wyróżnia się łuszczycę:

  • Stawów,
  • Skóry głowy,
  • Pospolitą (występuje na łokciach, kolanach, goleniach i skórze głowy),
  • Krostkową (na dłoniach i zgięciach kończyn),
  • Łuszczyca brodawkująca(z reguły występuje na nogach),
  • Łuszczyca stawów (towarzyszą jej zapalenia i bóle stawów).

Jak leczyć łuszczycę?

W chwili obecnej istnieje wiele różnych metod leczenia łuszczycy, aczkolwiek w zasadzie żadna z nich nie gwarantuje tak naprawdę, że choroba na pewno nie nawróci. Istnieją zarówno metody typowo medyczne, jak i domowe.

Objawy łuszczycy zwalczać można z pomocą leków doustnych. Wśród nich wskazać należy takie leki jak metotreksat, cyklosporyna czy retinoidy. Często wykorzystywanym sposobem na leczenie łuszczycy była metoda hormonalna, aczkolwiek przynosiła ona wiele efektów ubocznych, co było nie do zaakceptowania.

Lekarze najczęściej zalecają chorym smarowanie skóry w danych miejscach specjalnymi preparatami, które powodują złuszczanie się naskórka. Jeśli metoda zostanie połączonaz fotochemioterapią to wielce prawdopodobne, że kuracja pójdzie znacznie szybciej, a dodatkowo jeszcze, nie będą widoczne jakiekolwiek jej efekty uboczne. Metoda ta polega na naświetleniu skóry promieniami UVA i UVB, ale nie może być stosowana bez konsultacji z odpowiednim specjalistą. Zachodzi tutaj ryzyko raka skóry – w wielu przypadkach może się okazać, że zastosowanie takiej terapii może mieć bardziej negatywny, niż pozytywny wpływ.

Pacjent, który przechodzi kurację, powinien przede wszystkim myśleć o metodach, które będą wspomagały leczenie. Chory powinien szczególnie wiele uwagi zwracać na właściwy tryb odżywiania, a także na higienę osobistą. Wtedy terapia będzie przebiegała sprawniej, a co więcej, będzie znacznie skuteczniejsza.Warto wyeliminować ze swojej diety choćby zbyt dużą ilość przypraw, produkty mleczne i mięsa. Należy także zrezygnować z podrobów. Oczywiście, każda rezygnacja z danego składnika diety powinna być skonsultowana z lekarzem, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że zmiana nie wywoła negatywnych skutków. Warto na czas leczenia przyjmować witaminę D – np.w postaci maści.

Koniecznością przy całym procesie leczenia jest oczywiście ciągła pielęgnacja skóry z pomocą odpowiednich preparatów nawilżających, a wszystko po to, by skóra nie była narażona na suchość.

Zastosowanie omawianych działań, jak również dbanie o dietę i higienę osobistą, w znaczący sposób minimalizuje skutki, jakie towarzyszą łuszczycy. W chwili obecnej wciąż jednak nie istnieją pewne metody leczenia, które zapewniają powodzenie całej kuracji.

Nawet, jeśli udało się wyleczyć łuszczycę, to wcale nie jest powiedziane, że problem nie nawróci. Wręcz przeciwnie – choroba charakteryzuje się właśnie tym, że bardzo często pojawia się po raz kolejny, nawet wielokrotnie. Warto jest zatem zmienić styl życia, dbać o dietę, higienę, a także ograniczyć alkohol i papierosy. Tym sposobem nawet jeśli dojdzie do nawrotu łuszczycy, to choroba nie będzie bardzo uciążliwa.

Podsumowanie

Łuszczyca wciąż jest bardzo zagadkową chorobą dla medycyny. Nie wyjaśniono dotychczas w 100%, jakie są jej przyczyny. Wiemy, że częściowo wynika ona z genów, ale także i naszego codziennego życia. Jeśli tylko zmienimy jego styl, to wtedy objawy łuszczycy będą znacznie bardziej łagodne. Dzięki odpowiednim zmianom, już po szczęśliwym przejściu całego procesu leczenia, zmniejszamy ryzyko ponownego pojawienia się tej uciążliwej choroby skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*