Tu jesteś: Porady zdrowotne

Czym jest chlorofil i jaka jest jego rola w organizmie człowieka?

dodano: 27-02-2018 - aln

Chlorofil nie bez powodu zasłużył sobie na określenie „zielona krew roślin”. Mamy w tym przypadku do czynienia z pigmentem o zielonej barwie, którego budowa jest bardzo zbliżona do hemoglobiny obecnej w ustroju człowieka. Bez chlorofilu niemożliwe byłoby życie na Ziemi. Związek ten uczestniczy bowiem w procesie fotosyntezy, umożliwiając produkcję tlenu. Znajduje się przede wszystkim w różnego gatunku roślinach, a także w glonach. Poza tym zaobserwowano zawartość chlorofilu w komórkach bakterii.

Zielony barwnik - chlorofil
Aby człowiek mógł żyć w nienagannym zdrowiu i witalności, potrzebuje dostarczać chlorofil do swojego organizmu wraz z pożywieniem lub w formie suplementów diety. Substancja ta przede wszystkim uczestniczy w procesie zaopatrywania w tlen wszystkich komórek naszego ciała. Za sprawą chlorofilu możemy także oczyszczać krew z nagromadzonych toksyn, a także kontrolować poziom cholesterolu. Stałe zaopatrywanie organizmu w chlorofil (np. w formie płynnej - duochlorofil.pl) to doskonała metoda profilaktyki przeciwko miażdżycy, zawałom serca, choroby cukrzycowej typu II czy nowotworom. Poza tym związek ten bierze udział w procesach metabolicznych, pozwalając zachować prawidłową wagę.
 
Chlorofil skutecznie wspomaga procesy trawienne
Zmagasz się z nieustannymi problemami trawiennymi typu zgaga, niestrawność, gazy jelitowe czy wzdęcia? Sięgnij więc po warzywa bogate w chlorofil lub wspomagaj się suplementem diety z jego wysoką zawartością. Zielona krew roślin wspomaga mechanizm trawienia, gdyż pozwala dokarmiać korzystne dla zdrowia bakterie jelitowe.
 
Niezawodna broń w walce z nowotworem
Zielony pigment roślinny to niezastąpiony element prewencji chorób nowotworowych. Liczne badania naukowe wykazały, że chlorofil ogranicza ryzyko uszkodzeń DNA, a także pozwala pozbyć się z organizmu substancji rakotwórczych. Udało się tego dowieść między innymi za sprawą badania zrealizowanego przez Instytut Cancer Prevention Research. Jego wyniki pokazały, że osoby dostarczające chlorofil w formie płynnej do organizmu, są w stanie wyeliminować z organizmu substancje rakotwórcze nawet w ciągu jednego dnia.
 
Pozbądź się stanu zapalnego – fontanny wielu chorób przewlekłych
Chroniczny stan zapalny to jedna z kluczowych przyczyn epidemii chorób przewlekłych. Dzięki przyjmowaniu chlorofilu, zdołasz im skutecznie zapobiec. Pigment ten docenią przede wszystkim te osoby, które zmagają się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, zapaleniem trzustki, jelit czy żołądka. Chlorofil pozwala także skrócić czas powrotu do pełni zdrowia w przypadkach zakażeń bakteryjnych i wirusowych.
 
Odsuń w czasie wszelkie oznaki starzenia organizmu
Nie możesz patrzeć na siebie w lustrze z powodu zmarszczek, wypadających włosów i coraz gorszego stanu skóry? Sięgnij zatem po chlorofil, a zdołasz zredukować niekorzystny wpływ stresu oksydacyjnego. Problem ten jest jedną z głównych przyczyn pojawiania się przedwczesnych oznak starzenia. Jeżeli zneutralizujesz stres oksydacyjny, wzmocnisz wtedy zarazem odporność i rzadziej będziesz zmagać się z przeziębieniami. Ponadto zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka.
 
Pozbądź się raz na zawsze nieświeżego oddechu z ust
Wstydzisz się przebywać w towarzystwie ze względu na problem z nieświeżym oddechem? Bardzo możliwe, że nie udało Ci się do tej pory zadbać o odpowiedni poziom chlorofilu w swoim organizmie. Dzięki przyjmowaniu tego cennego związku pozbędziesz się jednocześnie brzydkiego zapachu potu – częstej przypadłości towarzyszącej nieprawidłowej diecie oraz sytuacjom stresowym.
 
Odkwaś swój organizm i odczuj napływ witalności
Stan zaburzonej równowagi kwasowo-zasadowej może być przyczyną m.in. ciągłego osłabienia, problemów z koncentracją, bezsennością, bólów mięśni, wypadających włosów czy rozdwajających się i łamliwych paznokci. Warto więc odkwasić organizm, w czym niezastąpiony jest właśnie chlorofil. Wykazuje on silne właściwości zasadotwórcze, pozwalając zachować odpowiednie pH.
 
Chlorofil do picia
Najzdrowszym sposobem na zaopatrzenie organizmu w odpowiedni poziom chlorofilu jest oczywiście właściwa dieta – pełna świeżych warzyw. Najwięcej zielonego pigmentu znajdziemy w lokalnych produktach roślinnych – najlepiej jak najmniej przetworzonych i pochodzących z lokalnych upraw. Warto spożywać warzywa zwłaszcza w postaci surowej – m.in. sałatek i surówek oraz soków warzywno-owocowych. Picie soków jest wskazane zwłaszcza w przypadku tych osób, które nie potrafią przekonać się do smaku warzyw. Trudno jest np. spożyć w niezmienionej postaci jarmuż czy szpinak.
 
Gdzie znajduje się chlorofil?
Niestety nie zawsze mamy czas, ochotę i umiejętności potrzebne do tego, aby przygotowywać każdego dnia posiłki bogate w chlorofil. Problemem może być również zaopatrywanie się w warzywa ekologiczne ze sprawdzonego źródła. Jednak zamiast załamywać ręce, lepiej będzie sięgnąć po suplement diety z chlorofilem w formie płynnej. Najlepiej wybrać preparat w dużą zawartością najbogatszego źródła zielonego pigmentu – chlorelli. Warto również zwrócić uwagę na pozostałe składniki naturalnego pochodzenia, zwiększające przyswajalność suplementu oraz wzmacniające jego korzystne działanie. Można do nich zaliczyć m.in. młody jęczmień, olejek miętowy, lucernę oraz chlorofilinę.
 
 


Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...