Czym jest alergiczny nieżyt nosa i jak z nim żyć?

Każdy kto wie czym jest alergiczny nieżyt nosa jest świadomy tego, że wiosna i /lub lato będą dla niego koszmarem. Alergiczny nieżyt nosa (ANN) jest bardzo uciążliwą chorobą, z którą niejednokrotnie ciężko jest wygrać.

Co zrobić, żeby wygrać z ANN?
Po pierwsze powiniśmy być świadomi czym jest ANN. Jest to bowiem reakcja naszego organizmu na jakiś obcy czynniki – alergen. Reakcja ta ma odczyn zapalny, a objawy są bardzo uciążliwe, gdyż organizm zmotywowany jest do walki. Dopóki organizm będzie wystawiony na działanie czynnikia alergizującego, dopóty będzie reagował obronnie.

Żeby przystąpić do walki z ANN powinniśmy się dowiedzieć na co jesteśmy uczuleni. Odpowiedź na to pytanie da nam wizyta u alergologa, który na podstawie testów, najczęściej skórnych określi rodzaj alergenu. Często potrzebna jest również wizyta np. u laryngologa.

Czym może być wywołany alergiczny nieżyt nosa?

W tym przypadku alergenami najczęściej są roztocza kurzu domowego oraz pyłki roślin i drzew. Ponadto w ANN uczulają również alergeny: konia, bydła, kota, psa, królika, owadów i grzybów.

Występowanie alergicznego nieżytu nosa

Alergiczny nieżyt nosa ma podłoże genetyczne, więc jeśli któryś z rodziców ciepi na alergiczny nieżyt nosa, to w conajmniej 65% powinniśmy być pewni, że pojawi się on również u dziecka. ANN najczęściej objawia się w pierwszych latach życia, co wcale nie oznacza, że 30-40-to latek może spać spokojnie.

Statystyki pokazują, iż częściej na alergiczny nieżyt nosa cierpią dzieci z rodzin małodzietnych, z wyższych klas społecznych i mieszkających w miastach.

Objawy alergicznego nieżytu nosa

Uczucie zatkanego nosa, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa i/lub uczucie ściekania jej po ścianie gardła, uczucie swędzenia nosa, kichanie. ANN często towarzyszy zapalenie spojówek, swędzenie oczu. Czasem mogą wystąpić trudności w oddychaniu, gdyż ANN sprzyja rozwojowi lub też nasileniu astmy.

Alergiczny nieżyt nosa może mieć przebieg okresowy lub przewlekły.

Jak się leczy alergiczny nieżyt nosa?

O leczeniu ANN powinien zadecydować lekarz specjalista – alergolog. Można bowiem leczyć się przyjmując leki przeciwhistaminowe doustnie, glikokortykosterydy donosowo lub tzw. odczulanie (immunoterapia swoista), czyli stosowanie specjalnych szczepionek podawanych podskórnie lub donosowo.

Osoby decydujące się na tzw. odczulanie (za pomocą szczepionek podskórnych) powinny być świadome tego, iż jest to leczenie długie, systematyczne, czasochłonne i drogie, a osoba odczulana nie powinna mieć objawów chorobowych przystępując do tego rodzaju leczenia. Metoda ta jest najbardziej skuteczna w przypadku alergenów takich jak: pyłki brzozy, ambrozji, pyłki traw, roztocze kurzu domowego, pleśnie i alergeny kota.

Glikokortykosterydy podawane donosowo

Leki tego typu mają postać aerozoli i są najczęściej stosowane raz dziennie. Sktueczność ich działania wzrasta, gdy leki te przyjmuje się systematycznie. Do najbardziej popularnych preparatów możemy zaliczyć: Budherin, Rhinocort, Flixonase, Fanipos, Avamys.

Podkreślić również trzeba, że najczęściej lekarze zalecają stosowanie zarówno glikokortykosterydów podawanych donosowo, jak i leków przecihistaminowych przyjmowanych doustnie.

Leki przeciwhistaminowe podawane doustnie

Działanie leków przeciwhistaminowych polega na silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Do leków, które najlepiej leczą wyciek wydzieliny z nosa, świąd, kichanie należą leki zawierające substancje takie jak: loratadyna (Loratadyna Pylox, Galena,Claritine SPE, Aleric, Loratan, Clarinase ), cetyryzyna (Alerzina, Allertec WZF, Amertil, CetAlergin, Zytrec).

W opakowanich tych leków, w zależności od producenta, znajduje się zazwyczaj 7, 10 tabletek. Większe opakownia są dostępne tylko na receptę, a ich cena podlega zniżce. W niektórych przypadkach, głównie przy występowaniu obfitej wydzieliny z nosa, silnym łzawieniu i swędzeniu oczu, kichaniu stosuje się leki zawierające w swoim składzie np. chlorowodorek pseudoefedryny (obkurcza bowiem naczynia krwionośne błon śluzowych) np. Ibuprom Zatoki, Apap Zatoki, Cirrus, Rhinafen, Sudafed i substancję o działaniu przeciwhistaminowym np. maleinian deksbromfeniraminy występujący na przykład w preparacie Disophrol Retard.

Często lekarze zalecają stosowanie przeciwhistaminowych leków I-ej generacji takich jak: klemastyna, antazolina, difenhydramina, ketotifen, prometazyna, hydroksyzyna. Leki te jednak nie osiągają tak dobrych wyników jak te wyżej wspomniane.

Pamiętajmy, że aby wygrać walkę z alergicznym nieżytem nosa należy dowiedzieć się z jakiego rodzaju alergenem mamy doczynienia. Wtedy też po konsultacji z lekarzem będzie można przyjąć odpowiednią formę leczenia.

Kalendarz pyleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone