Czy zabieg oczyszczania jelita grubego szkodzi zdrowiu?

Zabieg oczyszczania jelita grubego fachowo nazywany jest hydrokolonoterapią i jest to działanie detoksykacyjne, zmierzające do usunięcia samozatrucia organizmu. Niektórzy lekarze twierdzą, że substancje wywołujące samozatrucia są najważniejszym powodem występowania licznych chorób przewlekłych.

Wskazaniem do wykonania tego zabiegu mogą być względy:

gastryczne,

krążeniowe,

dermatologiczne,

ginekologiczne,

ogólno zdrowotne,

psychiczne

Słowem, hydrokolonoterapia ma pomóc na zdecydowaną większość schorzeń, stąd też wynika niebywałe zainteresowanie pacjentów tą metodą zapobiegania chorobom przewlekłym.

Generalnie, oczyszczanie jelita grubego jest zabiegiem pozwalającym na zachowanie dobrego zdrowia. Polega ono na usunięciu z organizmu pacjenta nadmiaru bakterii bytujących w przewodzie pokarmowym, które wydzielają trujące toksyny, mogące wywołać skażenie całego wewnętrznego środowiska człowieka. Za pośrednictwem profesjonalnych aparatów dokonywane jest wypłukanie jelita grubego, czyli hydrokolonoterapia. Gabinety wykonujące takie zabiegi gwarantują, że można za ich pośrednictwem uzyskać rewelacyjne efekty, w tym:

dogłębne oczyszczenie jelit ze złogów i kamieni,

zmniejszenie masy ciała,

wzmocnienie mięśniówki,

stymulacja pracy jelit,

zapobiegnięcie powstawaniu wzdęć i zaparć,

zwiększenie odporności organizmu,

poprawa samopoczucia,

dotlenienie organizmu,

zwiększenie absorpcji składników odżywczych itd.

Tymczasem, pojawiają się głosy naukowców, że zabieg oczyszczania jelita grubego jest nie tylko niewskazany, ale i może być szkodliwy dla pacjenta. Zabieg hydrokolonoterapii w niektórych przypadkach jest pożyteczny, ale jego efekty uboczne są stanowczo zbyt niebezpieczne, aby dopuszczalne było wykonywanie tego popularnego w chwili obecnej zabiegu.

Raport American Journal of Family Practice nie potwierdził żadnych, dobroczynnych efektów, jakie ma jakoby nieść za sobą hydrokolonoterapia. Naukowcy przeprowadzili kilkuletnie badania terapii polegającej na wypłukiwaniu z toksyn jelita grubego i doszli do wniosku, że nie istnieją dowody wskazujące na to, że zabieg ten jest szczególnie korzystny dla zdrowia pacjentów. Z drugiej strony, naukowcy dowiedli, że hydrokolonoterapia niesie za sobą liczne skutki uboczne, tj.:

  • ból podbrzusza,
  • odwodnienie organizmu,
  • mdłości i wymioty,
  • zaburzenie równowagi elektrolitowej,
  • zaburzenia pracy nerek,
  • zaburzenia pracy wątroby,
  • uszkodzenie jelita grubego.

Według lekarzy, organizm człowieka potrafi samodzielnie pozbyć się toksyn zalegających w jelitach, poprzez mocz i kał. Nie ma więc potrzeby wykonywania zabiegu oczyszczania jelita grubego, tym bardziej, że wpompowanie w układ trawienny, tj. w jelito grube do 60 litrów wody, może zaszkodzić. Lepiej nie ryzykować wystąpienia skutków ubocznych zabiegu, choć nie jest powiedziane, że w 100% muszą się one pojawić. Lekarze wychodzą z założenia, że nie można podejmować terapii, która w jakikolwiek sposób miałaby zaszkodzić pacjentowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*