Czy warto zażywać tabletki osłonowe przy antykoncepcji?

Pigułka hormonalna uwolniła kobiety od stresu związanego z nieplanowaną ciążą. Nie jest to jednak produkt całkowicie pozbawiony wad. Antykoncepcja, jak każdy preparat medyczny, ma swoje określone skutki uboczne. W przypadku pigułki zabezpieczającej przed ciążą można zastosować dodatkową osłonę organizmu, czy jednak faktycznie wyeliminuje ona niepożądane konsekwencje?

Dlaczego potrzebna jest osłona?

Środki hormonalne wyjątkowo skutecznie chronią przed ciążą, ale nie pozostaje to bez żadnego wpływu na organizm. Antykoncepcja hormonalna polega na tym, że dochodzi do zahamowania owulacji i zagęszczenia śluzu wokół szyjki macicy. Jest to więc dość poważna ingerencja w naturalne procesy, obawy o skutki uboczne są zatem jak najbardziej uzasadnione. Najczęstsze dolegliwości, na które skarżą się kobiety to:

– wzrost masy ciała;

– zmniejszone libido;

– częste bóle głowy i piersi;

– nudności;

– skłonność do żylaków;

– problemy z układem krążenia.

Po stwierdzeniu u siebie takich objawów, najprościej byłoby oczywiście odstawić tabletki, można jednak sięgnąć po preparat osłonowy, który wyeliminuje te niepożądane efekty.

Jak działają tabletki osłonowe?

Głównym celem osłony przy antykoncepcji jest poprawa metabolizmu, ochrona wątroby, regulacja gospodarki cukrowej oraz podniesienie libido. Wszystkie preparaty tego typu działają na tych właśnie obszarach. Czy są skuteczne? To zależy przede wszystkim od składu tabletek. Te różnią się między sobą, ale niemal zawsze skład opiera się na ziołach i wyciągach z roślin. Decydując się na tabletki osłonowe należy więc zawsze dokładnie sprawdzić, co wchodzi w skład produktu. Na opakowaniu powinna być podana nie tylko gramatura poszczególnych składników, ale również zawartość substancji czynnych, np. ile kurkuminy jest w wyciągu z ostryżu żółtego, który ma chronić wątrobę. Jeśli producent nie udzielił informacji na temat standaryzowanych surowców farmaceutycznych, najpewniej jest to środek o znikomym działaniu.

Problemem jest również to, że suplementy diety, a tabletki osłonowe przy antykoncepcji do takich się zaliczają, nie działają jednakowo na każdy organizm. Ich efektywność jest więc kwestią indywidualną – jedna kobieta może u siebie zauważyć pozytywne zmiany, a inna w ogóle ich nie odczuje. Niewiele też wiadomo, czy i tabletki osłonowe nie wywołują żadnych efektów ubocznych.

Działanie bezpośrednio na przyczynę

Zdaniem wielu specjalistów, preparaty osłonowe mają zbyt niskie stężenie substancji czynnych, by pomóc kobiecie przy poważniejszych dolegliwościach. Z kolei gdy antykoncepcja nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, łykanie dodatkowych medykamentów jest zbędne. Jeśli antykoncepcja wywołuje duży dyskomfort, więcej korzyści da zmiana samych pigułek hormonalnych, bo to złe dopasowanie tabletek jest najczęstszą przyczyną kłopotów. Wystarczy więc prawidłowo dobrać antykoncepcję do zdrowia pacjentki i żadne efekty uboczne nie będą już dokuczać. Natomiast gdy występują poważne przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej, osłona nic nie pomoże i konieczna jest po prostu rezygnacja z tej metody.

Nie ma się też co łudzić, że jedna kapsułka rozwiąże tak wiele problemów. Często skuteczniejsze będzie sięgniecie po jeden preparat działający konkretnie np. na wątrobę albo obniżone libido. W takich produktach zawartość substancji czynnej jest znacznie wyższa, więc i jej działanie przyniesie lepsze skutki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*