Czy rabarbar ma zdolność do leczenia nowotworów?

Zwyczajne, znane nam od wieków rośliny mogą kryć w sobie wiele tajemnic, których odkrycie może zaważyć na dalszym leczeniu pacjentów chorujących na różne schorzenia. Między innymi do takich roślin zalicza się rabarbar, w przypadku którego naukowcy odkryli jego antynowotworowe właściwości.

Rabarbar nie tylko na kompot i do ciasta

Rabarbar jest rośliną znaną ze swoich czerwono-zielonych, jadalnych łodyg, o kwaśno-cierpkim smaku. Można z niej przygotować kompoty, ciasta, a także dżemy. Istnieje jednak znacznie szersze zastosowanie rabarbaru, o czym donoszą naukowcy. Niewykluczone, że rabarbar może być skutecznym lekiem na raka. Jest to naturalny antyoksydant, który zawiera substancje mogące chronić człowieka przed zachorowaniem na nowotwór.

Odkrycie naukowców

W składzie rabarbaru znajduje się pomarańczowy barwnik – parietyna, która wykazuje znakomite właściwości lecznicze. Naukowcy z Instytutu Onkologii w Emory Unibersity w Stanach Zjednoczonych wykazali, że hamuje on wzrost komórek nowotworowych. Wyniki swoich badań opublikowali w dzienniku „Nature Cell Biology”.

Naukowcy wykonali testy w warunkach laboratoryjnych, w których użyli skoncentrowanej parietyny, aby sprawdzić jej działanie na białaczkę – jeden z najgroźniejszych rodzajów nowotworów atakujących krew pacjentów. Po upływie dwóch dni od przetestowania parietyny i jej wprowadzenia do krwi zainfekowanej białaczką okazało się, że połowa komórek nowotworowych została doszczętnie zniszczona.

To spowodowało, że rozpoczęły się dalsze testy kliniczne na myszach, którym wszczepiono ludzkie nowotwory. Do ich leczenia wykorzystano ponownie barwnik z rabarbaru – parietynę. Test wykazał, że pozwoliła ona na zmniejszenie guzów nowotworowych u zwierząt. Dobre rezultaty leczenia osiągnięto w przypadku nowotworów szyi i głowy.

Co ważne, parietyna testowana na nowotwory wszczepione myszom okazała się nie tylko bardzo skuteczną metodą leczenia, ale i bezpieczną. Problemem w przypadku wielu metod walki z rakiem jest to, że terapie, takie jak chemia, uszkadzają zdrowe komórki pacjenta, osłabiając jego organizm. Pariertyna nie uszkadza innych tkanek niż nowotwór.

Eksperci studzą entuzjastyczne opinie mówiące o „odkryciu naturalnego leku na raka”. Pomimo, że barwnik z rabarbaru w testach wykazał skuteczność w walce z rakiem, to należy pamiętać, że wykonano jak dotychczas  wyłącznie próby laboratoryjne, a eksperymenty były przeprowadzane na żywych organizmach, ale na gryzoniach. Potrzeba czasu, aby sprawdzić badanie parietyny w odniesieniu do ludzkich nowotworów. Spożywanie w dużych ilościach rabarbaru nie jest dobrym sposobem na profilaktykę antynowotworową, zwłaszcza, że w świeżych łodygach jest niewystarczająca ilość barwnika. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*