Czy powstanie lek na raka?

Nowotwory atakujące różne narządy w organizmie człowieka, dziesiątkują populację na całym świecie. W Polsce w 2010 roku Krajowy Rejestr Nowotworów otrzymał informacje o ponad 70 tys. pierwszorazowych zgłoszeniach nowotworów złośliwych u mężczyzn i ponad 70,5 tys. u kobiet. Liczba nowych zachorowań w tym samym roku na raka wynosiła około 155 tys. Powoduje to, że na każde 100 tys. osób w polskiej populacji przypada 365 zachorowań z powodu nowotworów złośliwych. Czy istnieje szansa na to, że chorujący na raka i osoby znajdujące się w grupie ryzyka tego schorzenia, otrzymają lek na nowotwór?

Co oznaczają przełomy w walce z rakiem?

W mediach co pewien czas pojawiają się rewelacyjne informacje o przełomach medycznych w walce z rakiem, ale nie istnieje lek, który przeciwdziałałby wszelkim schorzeniem nowotworowym. Profesor Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nie pozostawia złudzeń – nigdy nie będzie leku na raka, głównie z uwagi na fakt, że istnieje 200 odmian nowotworów – znanych i opisanych. Z roku na rok rośnie liczba kolejnych chorób nowotworowych, których leczenie wymaga zupełnie innego podejścia. Nie ma więc możliwości, aby jeden środek farmakologiczny miał taki sam dobroczynny wpływ na leczenie różnych odmian raka.

Istnieje wiele środków potencjalnie skutecznych w walce z rakiem, między innymi:
 

  • kwas dichlorooctowy DCA, wykazujący świetne działanie w leczeniu niektórych nowotworów mózgu, piersi i płuc,
  • związek 6-shogaol, zawarty w imbirze, zdolny do likwidowania komórek białaczki.

Należy podkreślić, że choroba nowotworowa u każdego pacjenta ma niepowtarzalny, unikatowy charakter, przez co leczenie różnych pacjentów tym samym lekiem w praktyce nie może przynosić takich samych, skutecznych rezultatów. Budowa każdego nowotworu jest bardziej niepowtarzalna, niż wydaje się badaczom. Każdy rak posiada swoiste cechy genetyczne, dlatego jedynym, potencjalnie skutecznym lekarstwem na raka może być tylko i wyłącznie sprawny system odpornościowy człowieka. To on powinien rozpoznać i zlikwidować w porę komórki nowotworowe, na wczesnym etapie ich powstawania.

Skuteczna terapia antynowotworowa w przyszłości może obejmować wspieranie układu immunologicznego w identyfikowaniu i niszczeniu komórek raka. W tym właśnie kierunku zmierzają niekonwencjonalne metody leczenia nowotworów.

Zmiana raka pod leki

Naukowcy dowodzą, że zamiast prowadzić w dalszym ciągu bezowocne, skazane w zasadzie na niepowodzenie, poszukiwania leku na raka, należy skupić się na „modyfikowaniu” istniejących schorzeń nowotworowych pod leki, które są już znane, zwiększając skuteczność ich zastosowania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*