Tu jesteś: Porady zdrowotne

Czy pluskwiaki mogą być przydatne dla zdrowia?

dodano: 01-12-2018 - aln

Pluskwiaki dotychczas nie były wiązane z jakąkolwiek przydatną rolą. Tymczasem te niewielkie objawy wytwarzają antybiotyk, nazywany tanatyną. Lekarze z Zurychu twierdzą, że może ona doprowadzić do powstania zupełnie nowej klasy leków.

Badania naukowców
Zespół naukowców - akademików z Uniwersytetu i Politechniki Federalnej w Zurychu przeprowadzili badania dotyczące antybiotyku, jaki wytwarzają pluskwiaki - Podisus maculiventris. Szwajcarzy badali, jak działa tanatyna na organizm żywy i bakterie Gram-ujemne. Okazało się, że zaburza ona proces powstawania zewnętrznej błony komórkowej tychże bakterii. Jeśli wykorzysta się tę właściwości w praktyce, można będzie opracować nowe, bardziej skuteczne leki.
 
Badania były podyktowane chęcią znalezienia leków, na które bakterie Gram-ujemne nie byłyby odporne. Obecnie na całym świecie lekarze spotykają się z narastającą lekoopornością. Dlatego dla świata nauki wyzwaniem pozostaje zidentyfikowanie nowych mechanizmów, które będą walczyć z infekcjami. Obecnie najbardziej niebezpieczne są pałeczki ropy błękitnej powodujące zagrażające życiu infekcje płuc oraz różne szczepy pałeczki okrężnicy - Escherichia coli.
 
Co odkryto?
Naukowcy odkryli, że tanatyna, czyli antybiotyk wytwarzany przez pluskwiaki, nie dopuszcza do tworzenia zewnętrznej błony bakterii Gram-ujemnych, a właśnie ona blokuje potencjalnie toksycznym cząsteczkom dostęp do komórki.
 
Tanatyna zaburza właściwie transport lipopolisacharydów LPS do zewnętrznej błony. Na ogół szlak transportowy złożony jest z superstruktury 7 białek, tworzących pomost pomiędzy błoną wewnętrzną do błony zewnętrznej, przez peryplazmę. Pomost LPS pozwala lipopolisacharydom dotrzeć do powierzchni komórki. Tanatyna natomiast hamuje interakcje białkowe, które prowadzą do powstania pomostu, a LPS nie mają jak dotrzeć do celu. Biogeneza całej ściany komórkowej zostaje zahamowana, a bakterie Gram-ujemne giną. To nieznany jak do tej pory mechanizm działania antybiotycznego. Opisano go na łamach prestiżowego czasopisma „Science Advances”. Wykorzystuje się go już w firmie Polyphor AG do opracowania substancji nadających się na leki blokujące interakcje białkowe w komórkach bakteryjnych. To przyszłość współczesnej antybiotykoterapii.
 
Tanatyna pozyskiwana ze zwyczajnych pluskwiaków może być rewolucją w produkowaniu leków zwalczających zagrażające zdrowiu, a nawet życiu infekcje bakteryjne. 


Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...