Czy nadciśnienie w ciąży może uszkadzać płód?

Nadciśnienie tętnicze wydaje się dla wielu nie być chorobą, a tylko niegroźną „przypadłością”. W przypadku ciężarnych ta bagatelizowana nie rzadko„przypadłość” może doprowadzić do szeregu szczególnie poważnych konsekwencji. Jak nadciśnienie wpływa na przebieg ciąży? Czy nadciśnienie może uszkadzać płód? Które kobiety są obarczone większym ryzykiem rozwoju powikłań? Jak można zmniejszyć to ryzyko?

nadciśnienie w ciążyJak nadciśnienie wpływa na przebieg ciąży?

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z chorób, które mogą pojawiać się w przebiegu ciąży, ale mogą tez istnieć wcześniej. Niezależnie od momentu powstania, stanowi schorzenie wymagające odpowiedniej terapii. Jak każda patologia dotykająca organizm, również i ta niesie ze sobą ryzyko pewnych powikłań. Z uwagi na szczególny stan ciężarnej kobiety, poważne konsekwencje mogą dotyczyć nie tylko matki, ale także dziecka.

Czy nadciśnienie w ciąży może uszkadzać płód?

Ciąża u kobiet z nadciśnieniem istniejącym wcześniej jest ciążą wysokiego ryzyka i może wiązać się z powikłaniami wynikającymi zarówno ze stosowania leków, jak i wysokiego ciśnienia tętniczego. Koncepcja u cierpiących na hipertensję przedstawicielek płci pięknej powinna być planowana, by mieć możliwość dokonania zamiany przyjmowanych preparatów na bezpieczne dla płodu.

Nie mniej jednak, nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko
– wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrastania płodu, czyli hipotrofii płodu,

– wewnątrzmacicznego obumarcia płodu,

– niedotlenienia wewnątrzmacicznego,

– porodu przedwczesnego i wcześniactwa z jego konsekwencjami,

– poronienia,

– przedwczesnego oddzielenia się łożyska.

  • Ostre niedotlenienie zwiększa prawdopodobieństwa powstania mózgowego porażenia dziecięcego. Przewlekły niedobór tlenu skutkuje zwiększeniem ilości czerwonych krwinek we krwi i wzrostem jej lepkości. Bardziej gęsta krew łatwiej krzepnie, co prowadzi do rozwoju nadciśnienia płucnego, zawałów w tkance mózgowej lub martwiczego zapalenia jelit. Duża ilość erytrocytów rozpadając się doprowadza do wzrostu stężenia bilirubiny, która z kolei może uszkadzać jądra podkorowe w ośrodkowym układzie nerwowym.
  • Dzieci urodzone z niską masą urodzeniową częściej cechują się opóźnionym rozwojem fizycznym i intelektualnym.
  • Z wcześniejszym zakończeniem ciąży wiąże się wiele możliwych powikłań, między innymi zespół niewydolności oddechowej czy dysplazja oskrzelowo-płucna, także krwawienia dokomorowe, leukomalacja, martwicze zapalenie jelit oraz retinopatia wcześniaków.

Które kobiety są obarczone większym ryzykiem rozwoju powikłań?

Niektóre pacjentki należą do grupy zwiększonego ryzyka rozwoju powikłań wynikających z nadciśnienie tętniczego. Są to kobiety powyżej 40-stego roku życia, chorujące na nadciśnienie tętnicze co najmniej 15 lat orazobciążone dodatkowo cukrzycą, chorobami nerek czy też schorzeniami tkanki łącznej. Wcześniejsze niepowodzenia położnicze dodatkowo stanowią niekorzystny czynnik prognostyczny.

Jak można zmniejszyć ryzyko powikłań?

Redukcja ryzyka potencjalnych płodowych powikłań jest możliwa na drodze przestrzegania kilku podstawowych zasad.

  • Trzeba bezwzględnie przyjmować zalecone przez lekarza leki i regularnie kontrolować wartości ciśnienia tętniczego.
  • Należy ograniczyć aktywność fizyczną.
  • Ciężarna kobieta musi zrezygnować z solenia potraw.
  • Powinno się unikać sytuacji stresujących.
  • Częściej niż pozostałe ciężarne, chora musi mieć wykonywanie badanie ultrasonograficzne w celu oceny stanu płodu.
  • Kobieta chorująca na nadciśnienie tętnicze nie powinna przyjmować żadnych innych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciąże, gdyż mogą one wpływać na wartości ciśnienia. Dotyczy to również powszechnie dostępnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, typu ibuprofen czy ketoprofen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*