Czy krótkowzroczność można zatrzymać?

Pytanie to zadają sobie najczęściej zatroskani rodzice u dzieci, których została zdiagnozowana krótkowzroczność, czyli wada wzroku, polegająca na nieostrym widzeniu oddalonych obiektów, przy zachowaniu dobrego widzenia z bliska.

Jeżeli wada jest stabilna, a zdarza się to sporadycznie, nie stanowi to dużego problemu, bowiem można ją skorygować okularami lub soczewkami kontaktowymi. Zalecanie przez lekarza okulistę coraz mocniejszych okularów lub soczewek kontaktowych, świadczy o narastaniu wady. Takiej sytuacji nie można bagatelizować i warto poszukać bardziej nowoczesnej metody, która nie tylko będzie korygować wadę wzroku, ale również zahamuje jej narastanie.

Dobrym rozwiązaniem jest nowoczesna ortokorekcja, czyli niechirurgiczna metoda, polegająca na aplikacji wyłącznie na noc, najnowszej generacji gazo-przepuszczalnych soczewek ortokorekcyjnych, dzięki którym w ciągu dnia, pacjent widzi dobrze bez użycia okularów lub soczewek kontaktowych.

Na czym polega mechanizm działania ortosoczewek?

Mechanizm działania ortosoczewek polega na delikatnym modelowaniu centralnej części rogówki, co powoduje jej spłaszczenie i zogniskowanie obrazu na siatkówce. Co ważne, ortokorkcja jest bezpieczną i w pełni odwracalną metodą korekcji krótkowzroczności i/lub astgmatyzmu.

Ortosoczewki nie uszkadzają rogówki, a po zaprzestaniu ich stosowania rogówka przybiera po 2 – 3 tygodniach pierwotny kształt.

Kiedy rozpocząć działanie?


Najlepsze efekty uzyskuje się dla małej i średniej krótkowzroczności, a więc przy wadzie wzroku do -4,50D. Nowoczesna ortokorekcja działa też dobrze u osób z astygmatyzmem prostym do -2,75D, a z astgymatyzmem odwrotnym do -1,50D.
Dla uzyskania najlepszego rezultatu jest istotne, aby korekcję przy użyciu ortosoczewek rozpocząć od razu, gdy tylko zostanie stwierdzone narastanie krótkowzroczność. Obecnie ortosoczewki Myopia Control są najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na zahamowanie, a wręcz niekiedy nawet na zatrzymanie narastania krótkowzroczności. Szczególnie zalecane są dzieciom, u których narasta wada, ale z powodzeniem mogą je stosować również osoby dorosłe.

Ortokorekcja jest nadal stosunkowo nową metodą, wymagającą od lekarza, ją stosującego, odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Wciąż niewiele gabinetów w Polsce ją oferuje, ale można znaleźć i takie, które skutecznie stosują tę metodę od kilku lat. Należy do nich warszawski gabinet OKULUX.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone