Czy ADHD można wyleczyć?

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości z deficytem uwagi, jest rodzajem zaburzeń o podstawie genetycznej, w którym dochodzi do odmiennego wariantu rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Czy takie zaburzenia można skutecznie leczyć i czy pacjent może się go pozbyć?

Zmniejszenie objawów

Umiejętna terapia psychologiczna, wsparcie rodziny i przyjaciół, a także przyjmowanie odpowiednich leków powoduje, że objawy ADHD można nie tylko opanować, ale skutecznie zmniejszyć. Poza tym, ADHD jako zestaw cech biologicznych i społecznych, zmniejsza swoje natężenie objawowe wraz z wiekiem pacjenta. Nie można go niestety wyleczyć, ale można nauczyć się żyć z zespołem nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi, podobnie jak z chorobą wieńcową czy nadciśnieniem.

Nadrzędnym celem leczenia ADHD jest poprawa jakości życia pacjenta. Lekarz może zalecić włączenie leczenia farmakologicznego obok terapii psychologicznej wówczas, gdy jest taka konieczność i istnieje ryzyko wystąpienia groźnych powikłań zespołu ADHD.

Ciekawostka

W Polsce średnio 5 proc. dzieci w wieku młodszym szkolnym ma rozpoznany zespół ADHD, czyli jest to około 250 tys. dzieci. Około 3050 z nich według różnych danych, będzie wymagało włączenia leczenia farmakologicznego. Obecnie ADHD stanowi najczęściej rozpoznawane zaburzenie w psychiatrii dzieci i młodzieży.

Czym farmakologicznie leczone jest ADHD?

W Polsce zarejestrowane są zaledwie dwie substancje, przy pomocy których jest leczone ADHD:

  • Metylfenidat, zarejestrowany w latach 50-tych XX wieku, z którego produkowany jest lek działający do 12 godzin – Concerta,
  • Atomoksetyna, dostępna w Polsce pod nazwą handlową Srattera, zarejestrowana dopiero w 2002 roku.

Wcześniej dzieciom z ADHD podawano leki o licznych negatywnych działaniach ubocznych, m.in. leki trójcykliczne, przeciwdepresyjne – imipramina i dezipramina.Świetne efekty terapeutyczne dla osób chorych na ADHD daje psychoterapia. Zwłaszcza jest ona polecana dla dzieci. Dobrze jest, jeśli bierze w niej udział cała rodzina, która ma szansę poznać szczegółowo charakterystykę zaburzenia nadpobudliwości z deficytem uwagi w praktyce.

Wyrastanie z ADHD

Wraz z upływem czasu i z dorastaniem dziecka oraz wkraczaniem w wiek dorosły, zmniejszają się odczuwane objawy ADHD. Zmniejsza się nadruchliwość ruchowa, a także impulsywność. Dużo słabiej organizm walczy z zaburzeniami koncentracji oraz z zaburzeniami planowania. Dorosłe osoby z ADHD nie odczuwają wysokiego dyskomfortu w porównaniu z dziećmi, które często boleśnie odczuwają takie zaburzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*