Tu jesteś: Porady zdrowotne

Co zmienić w swoim stylu życia, by ograniczyć problem nietrzymania moczu?

dodano: 01-08-2018 - marti

Nietrzymanie moczu to jedna z tych dolegliwości, o których nie chcemy mówić głośno. Trudno się temu dziwić, bowiem jest to mocno kłopotliwe dla każdej osoby, która z tym stanem musi się mierzyć. Warto jednak pamiętać o tym, że nietrzymanie moczu nie bierze się "samo z siebie". Często jest ono objawem rozmaitych chorób, które pustoszą organizm i stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia. W związku z tym należy przełamać swój wewnętrzny opór i udać się do lekarza, który zaordynuje stosowne leczenie. We własnym zakresie (oczywiście w ramach wsparcia profesjonalnego leczenia!) także możemy zrobić więcej, niż się nam wydaje, aby zminimalizować przykre skutki schorzenia.

Nietrzymanie moczu – przyczyny, o których należy wiedzieć

W przypadku takiej dolegliwości jak nietrzymanie moczu przyczyny mogą być bardzo różne. Kiedy są one błahe, problem można rozwiązać stosunkowo szybko. Zdarza się jednak, że powodem nietrzymania moczu są poważne choroby, które wymagają natychmiastowego leczenia, niejednokrotnie chirurgicznego, jeśli inne metody zawodzą. Jeśli zatem zauważymy u siebie problem z mimowolnym oddawaniem moczu, w żadnym wypadku nie możemy go bagatelizować.

Jeśli chodzi o nietrzymanie moczu, przyczyny w przypadku kobiet mogą tkwić m.in. w menopauzie czy przebytych operacjach ginekologicznych, natomiast u mężczyzn np. w chorobach gruczołu krokowego. Nietrzymanie moczu występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, zaś prawdopodobieństwo jego wystąpienia zwiększa się w przypadku obu płci po 40. roku życia (1). Innymi czynnikami, które mogą sprzyjać pojawieniu się lub nasileniu schorzenia są: nadwaga i otyłość, picie alkoholu, kawy i innych napojów zawierających kofeinę, niektóre leki (przede wszystkim o działaniu moczopędnym, które zwiększają wydalanie moczu), zapalenie pęcherza, choroby neurologiczne (1,2).

Jak wspierać pęcherz i odzyskać pewność siebie?

Zmiany, jakie musimy poczynić, aby wesprzeć swój pęcherz, wcale nie są szczególnie trudne do wprowadzenia. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się swojej wadze. Jeśli mamy nadwagę lub cierpimy na otyłość, koniecznie musimy zrzucić zbędne kilogramy. Oczywiście należy dokonać tego w sposób ostrożny i racjonalny, tzn. stopniowo, zdrowo, najlepiej pod opieką dietetyka. Kolejną istotną kwestią jest zaprzestanie picia alkoholu, kawy oraz innych napojów, które w swoim składzie zawierają kofeinę i mają działanie moczopędne (1). Jeśli nie wyobrażamy sobie rozpoczęcia dnia bez aromatycznej małej czarnej, warto przynajmniej w znacznym stopniu ograniczyć spożycie wyżej wymienionych napojów.

Co jeszcze możemy zrobić? Na pewno warto ćwiczyć mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy. Aby ćwiczenia te przyniosły satysfakcjonujący efekt, musimy wykonywać je regularnie. Rezultatów nie możemy spodziewać się od razu – poprawa może nastąpić dopiero po kilku miesiącach (1). Pamiętajmy też, że dokuczliwe, mimowolne oddawanie moczu następuje wtedy, gdy pęcherz jest pełny. Jeśli zatem chcemy spokojnie przespać noc lub zapewnić sobie komfort psychiczny przed wyjściem z domu na ważne spotkanie, starajmy się ograniczać przyjmowanie płynów.

Niestety nawet tak "uzbrojeni" nie zawsze możemy mieć pewność, że nic złego się nie stanie. Na szczęście jest na to jeszcze jeden bardzo prosty sposób –profesjonalne produkty dedykowane osobom borykającym się z nietrzymaniem moczu, jak np. produkty marki TENA. Wśród nich znajdziemy m.in. specjalne wkładki oraz bieliznę chłonną – inne dla kobiet i dla mężczyzn, dlatego idealnie dopasowane do anatomii określonej płci, o różnych stopniach chłonności. To, co je łączy to przede wszystkim wyjątkowa dyskrecja, jaką zapewniają, a także maksymalna wygoda i ochrona przed nieprzyjemnym zapachem. Dzięki indywidualnie dobranym do potrzeb produktom TENA możemy czuć się swobodnie i nie musimy rezygnować z aktywności!

Bibliografia:

  1. Dr n med. Drabczyk R., Nietrzymanie moczu, https://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu: 28.07.2018
  2. Dr hab. med. Gąsowski J., lek med. Kasprzyk Z., Leki moczopędne (diuretyki), https://nadcisnienie.mp.pl/badania_leczenie/59545,leki-moczopedne-diuretyki, data dostępu: 28.07.2018

 Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...