Co oznacza swędzenie skóry?

Stan skóry może powodować jej swędzenie. Należy pamiętać, że skóra stanowi dla całego ciała człowieka swoistą barierę ochronną, stąd też utrzymywanie jej we właściwym stanie jest takie istotne. Przyczyn swędzenia skóry może być kilka.

Możliwe powody swędzenia skóry

Przyczyną świądu skóry może być zwyczajne podrażnienie naskórka, albo występujący w skórze stan zapalny. Z kolei, podrażnienia i zapalenia skóry wywoływane są reakcją uczuleniową na działanie kosmetyków lub detergentów, albo na przykład na jad owadów. Jeśli swędzenie jest tylko incydentalną reakcją skórną, z którą mamy do czynienia tylko od czasu do czasu, nie ma powodu udawania się na konsultację lekarską. Jeśli jednak swędzenie utrzymuje się bardzo długo, konieczne jest zwrócenie się o pomoc do dermatologa, który zleci wykonanie szczegółowych badań. Pamiętajmy o tym, że swędzenie skóry może być objawem poważnej choroby.

Choroby powodujące swędzenie skóry

Wśród chorób, dla których charakterystycznym objawem jest właśnie swędzenie skóry, wymienia się:

  • Świąd – jest to dolegliwość związana z trudnym do opanowania swędzeniem skóry. Podłożem świądu mogą być infekcje bakteryjne, infekcje grzybicze, nadmierne wysuszanie się skóry, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, alergie, miejscowe podrażnienia nerwów i zakończeń nerwowych. Świąd może być też efektem ubocznym przebytej przez pacjenta chemioterapii.
  • Grzybicę – pojawia się ona przede wszystkim w obrębie stóp i rąk, nawet na paznokciach, a także na narządach płciowych. Oprócz swędzenia, towarzyszą jej plamy – czerwone, łuszczące, albo pokryte drobnymi łuseczkami. Walka z grzybicą wymaga zastosowania preparatów na grzybicę. Można je kupić w aptece bez recepty. Jeśli samodzielna walka z grzybicą nie przyniesie rezultatów, konieczna jest interwencja dermatologa.
  • Świerzb – jego objawem jest silne swędzenie skóry, które jest szczególnie nasilone w czasie nocy. Swędzenie obejmuje wszelkie fałdy skóry, występujące na nadgarstkach, łokciach, pośladkach, pasie czy między palcami. W miejscach swędzenia pojawia się czerwona, chropowata wysypka. Leczenie świerzbu polega na zastosowaniu środków przeciwhistaminowych.
  • Zapalenie skóry – na skórze występują wówczas czerwone lub różowe, widoczne plamy, zamieniające się w swędzące pęcherze. Dobre rezultaty lecznicze da wapno lub środek przeciwuczuleniowy.
  • Niedoczynność tarczycy – niewiele osób wie, ale niedoczynność tarczycy, występująca najczęściej u osób po ukończeniu 65. roku życia, również może powodować swędzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*