Co oprócz prezerwatywy? Antykoncepcja dla mężczyzn

O długotrwałą antykoncepcję z reguły dbają kobiety, ponieważ to dla nich dedykowane są hormonalne środki przeciwdziałające zajściu w ciążę. Jeśli to na mężczyźnie spoczywa taka odpowiedzialność, najczęściej wybiera on prezerwatywę. Są jednak i inne sposoby na męską antykoncepcję.

Prezerwatywa najbardziej popularna

Z prezerwatywy jako męskiego środka antykoncepcyjnego korzysta najwięcej panów. Jest to szybki, powszechnie dostępny sposób na przeciwdziałanie niechcianym ciążom, a ponadto chroni przed licznymi chorobami wenerycznymi oraz zachorowaniem na HIV i AIDS. Na rynku dostępne są kondomy w różnych rozmiarach, formach, kolorach i smakach.

Zastrzyki hormonalne

Naukowcy prowadzili badania nad hormonalnymi zastrzykami dla mężczyzn, które skutecznie blokowały produkcję plemników. Po pół roku od zaprzestania ich przyjmowania 67 proc. mężczyzn odzyskiwało płodność, a 97 proc. po roku. Po dwóch latach uczestnicy badania byli zdolni do zapłodnienia partnerki. Wydawać by się mogło, że taka antykoncepcja będzie idealna dla mężczyzn. Niestety, zastrzyki powodują wiele negatywnych efektów ubocznych, m.in. depresję, ataki agresji, obniżone libido czy pogorszony nastrój.

Próby stworzenia męskiej pigułki antykoncepcyjnej

Od lat naukowcy podejmują próby stworzenia dla mężczyzn tabletki antykoncepcyjnej, na wzór tej przyjmowanej przez miliony kobiet na całym świecie. Dotychczas jednak nie wynaleziono takiego środka zaradczego. Starano się w taki sposób skonstruować pigułkę, aby blokować u panów produkcję spermy.

Dwóch naukowców z australijskiego Monash University zaproponowało innowacyjne podejście do męskiej antykoncepcji hormonalnej. Mianowicie rozpoczęli oni badania nad pigułką uniemożliwiającą opuszczenie przez plemniki organizmu mężczyzny. Na razie udało im się uniemożliwić transport plemników u badanych mysz. Zablokowali dwa receptory w nasieniowodach, przez co sperma przestała być transportowana na zewnątrz.

Kluczowym zadaniem w dalszych etapach testów dla twórców męskiej pigułki antykoncepcyjnej będzie to, aby nie uszkadzała ona plemników i w przyszłości były one zdolne do zapłodnienia komórki jajowej.

Wazektomia na stałe

Istnieje jeszcze możliwość przeprowadzenia wazektomii, która jest trwałą metodą antykoncepcyjną dla panów, polegającą na przerwaniu ciągłości nasieniowodów. Przez to produkcja spermy nie ustaje, ale plemniki nie wydostają się na zewnątrz. W spermie nie znajdują się plemniki, które mogłyby zapłodnić komórkę jajową. Taka metoda jest polecana mężczyznom, którzy mają już dzieci i nie planują kolejnych. Jej odwrócenie w wielu przypadkach jest bardzo kosztowne i niekoniecznie skuteczne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*