Biegunka w podróży

Niejednokrotnie planowany przez nas wyjazd zagranicę na wymażone wakacje wiąże się z obawą o problemy – ,,przeboje” żołądkowe. Ma to szczególnie uzasadnienie, kiedy wybieramy się do krajów leżących poza Europą oraz do krajów rozwijających się.

Biegunka podróżnych objawia się wydalaniem co najmniej trzech luźnych stolców na dobę. Bardzo często tego typu biegunce towarzyszą bóle kurczowe brzucha – aż 90%, nudności, wymioty, zawroty głowy, a nawet gorączka w 10% przypadków. Najczęstszą przyczyną , bo aż 80% przypadków, jest inna flora bakteryjna występująca w danym kraju.

Tylko w 10% przypadków za biegunkę podróżnych odpowiedzialne są tzw. enterowirusy. Bardzo rzadko przyczyną są pierwotniaki, obecne nawet w wodzie płynącej z kranu takie jak: Gardia lamblia, Entameba histolitica. Co zrobić, aby w jak najmniejszym stopniu zminimaliwować ryzyko wystąpienia biegunki na wyjeździe? Przede wszystkim nie należy pic wody z kranu oraz unikać jedzenia owoców ze skórką, która mogła być myta bieżącą wodą.

Poza tym należałoby unikać picia napojów z dodatkiem lodu, gdyż jest on robiony zazwyczaj z wody z kranu. Wszystkie te zasady są niewątpliwie dużym poświęceniem, bo oznaczają rezygnację z przyjemności. Więc co możemy zrobić, gdy owy problem – biegunka podróżnych – się nam przytrafi? Nasze jelita i układ pokarmowy możemy w pewnym stopniu zacząć chronić już przed wyjazdem poprzez przyjmowanie preparatów zawierających substancje pre – i pro-biotyczne.

W aptece można kupić preparaty o nazwie: Lakcid, Lacidofil, Biotyk, Trilac, Lactiv up, Acidolac. Preparaty te też można zabrać ze sobą, ale trzeba je przechowywac w lodówce, co może stanowić pewien problem przy długiej podróży. Najczęściej stosowanym lekiem przeciwbiegunkowym jest loperamid, występujący w preparatach dostępnych bez recepty takich jak: Laremid, Stoperan. Dodatkowo można zażywać leki adsorbujące z naszego organizmu różne obce substancje (np. popularny węgiel czyli Carbo medicinalis), powlekające błonę śłuzową żołądka i jelita (np. Smecta) oraz stosowany w przypadku biegunek, wymiotów i zatruć pokarmowych lek Nifuroksazyd.

Długotrwająca biegunka, a szczególnie wymioty doprowadzają w szybki sposób do odwodnienia. Dlatego też przy takich objawach należy pić bardzo dużo wody oraz środków nawadniających. Jest to szczególnie ważne w tropikach i krajach bardzo gorących (gdzie panuje mała wilgoć). Preparaty nawadniające zawierają elektrolity (głównie sód, potas) odpowiedzialne za nawodnienie organizmu. Występują one w gotowych mieszankach: Gastrolit (na receptę), Orsalit, Hydronea, Litorsal. Wszystkie wymienione w artykule preparaty dostępne są bez recepty, więc żeby być spokojnym trzeba się odpowiednio zabezpieczyć przed wyjazdem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*