Tu jesteś: Porady zdrowotne

Biegunka w Egipcie czyli zemsta Faraona

dodano: 20-06-2013 - mgr farm. Agnieszka Wojtala

Egipt to kraj, który Polacy najczęściej wybierają na wymarzone, egzotyczne wakacje. Niestety te wymarzone wakacje mogą mieć niezbyt miły przebieg. A winna wszystkiemu będzie biegunka określana mianem ,,zemsty Faraona’’.

biegunka w egipcie, zemsta faraonaCo można zrobić przed wyjazdem?
Przed wyjazdem warto przez okres około dwóch, trzech tygodni zażywać preparaty zawierające bakterie pro biotyczne tj. Trilac, Lacidofil, Lakcid, Multilac, Tribiolac itd. Wzmocnią naszą florę bakteryjną i przygotują na najgorsze.
 

Leki na ,,zemstę Faraona’’

Z Polski warto zabrać ze sobą Nifuroksazyd, Loperamid lub Stoperan lub Imodium. W przypadku dzieci trzeba poprosić lekarza o wypisanie recepty na Nifuroksazyd w zawiesinie. Dla dzieci oraz dla dorosłych warto zabrać preparaty, które w przypadku wystąpienia biegunki pozwolą na uzupełnienie elektrolitów. Można zabrać: Orsalit, Hydronea, Litorsal, Gastrolit na Rp. itd.
 
Powszechnie wiadomym jest również, że jeśli zapomnimy zabrać leków z Polski, należy zgłosić się do apteki w Egipcie i poprosić o coś na biegunkę. Tam najczęściej dostaniemy Nifuroksazyd o nazwie: Antinal (zawiera 200mg Nifuroksazydu w 1 tabletce, zatem jest to praktycznie ten sam lek co w Polsce) lub Diax (również Nifuroksazyd). Leki te należy zażywać przez 7 dni, nawet jeśli poprawa widoczna będzie wcześniej. Jeśli kurację zakończymy wcześniej istnieje ryzyko nawrotu choroby, gdyż niestandardowe dla nas bakterie nie zostaną do końca zniszczone.
 
Warto też zaopatrzyć się w preparat węgla (Carbo medicinalis) - to preparat znany tylko w Polsce, a niezwykle skuteczny i zapomniany przez wielu lekarzy w Polsce. Bardzo dobrze sprawuje się zarówno w biegunkach bakteryjnych jak i wirusowych, działając nie tylko objawowo (jak np. Laremid czy Stoperan), ale też niweluje przyczynę biegunki.  Warto nadmienić, że polski węgiel zabiera ze sobą w każdą podróż Wojciech Cejrowski i chwali go sobie jako jeden z najskuteczniejszych. Pamiętać jednak należy. by nie przyjmować węgla i np. Nifuroksazydu razem o jednym czasie, gdyż węgiel adsorbuje również substancje chemiczne, jaką m.in. jest nifuroksazyd. Warto zatem zażyć najpierw Nifuroksazyd, a po 2h węgiel.
 

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na biegunkę w Egipcie?

Przyczyną wszystkiego jest egipska woda, która zawiera inne bakterie niż te, które normalnie tworzą nasza florę bakteryjną. Dlatego też podstawowe wskazówki będą związane z kontaktem z wodą.
  1. Nie należy pić nieprzegotowanej wody. Jeśli prosimy kelnera o wodę z butelki sprawdźmy czy jest oryginalnie zamknięta.
  2. Nie pijmy napojów z lodem, gdyż istnieje ryzyko, że do zrobienia lodu użyto wody bieżącej.
  3. Należy ostrożnie jeść owoce świeże ze skórką, gdyż mogły zostać opłukane wodą z kranu. Owoce można jeść ale uważnie obierać je ze skórki lub samemu sparzyć je gorącą wodą.
  4. Jak to Polak potrafi po każdym posiłku można wypić kieliszek polskiej wódki.
  5. Nie pić lemoniady przyrządzanej w hotelach.
  6. Posiłki powinno się jeść z umiarkowanym temperamentem. Oczywiście, że trzeba popróbować wszystkiego ale nie wszystko na raz. Nowe produkty wprowadzajmy na przykład co drugi dzień.
  7. W przypadku małych dzieci warto szczególnie zwracać uwagę na wodę i napoje. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą słoiczków z gotowymi daniami. Pamiętajmy, że do robienia mleka należy używać wody przegotowanej lub ze sprawdzonego źródła. Przy biegunce mleko trzeba jednak bezwzględnie odstawić.
  8. Nie kąpać się w Nilu oraz kanałach nawadniających.   

 Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...