Tu jesteś: Porady zdrowotne

Bezskutecznie starasz się o ciążę? Co dalej?

dodano: 27-07-2018 - aln

Razem z partnerem podjeliście decyzję o powiększeniu rodziny, jednak pomimo wielu prób nadal nie możecie cieszyć się upragnionym macierzyństwem? Ciągłe starania, kończące się niepowodzeniem mogą powodować frustrację i być przyczyną silnego stresu.

Niepłodność choroba naszych czasów

Niestety, na pocieszenie możemy powiedzieć, że z tym problemem nie jesteście sami. Tylko w naszym kraju, niepłodność dotyka, aż 3 miliony osób, a z roku, na rok jest ich coraz więcej. Z tego też powodu, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), uznała ją za jedną z chorób społecznych. Na świecie boryka się z nią, co szósta para w wieku reprodukcyjnym, natomiast co trzecia, potrzebuje specjalistycznej pomocy medycznej w kwestii poczęcia dziecka.

Kiedy zatem mówimy o niepłodności? Otóż w przypadku kiedy para, bez żadnych zabezpieczeń, pomimo regularnego współżycia, po upływie przynajmniej jednego roku, nadal nie zaszła w ciążę. Tutaj należy wspomnieć, że największy okres płodności kobiety przypada między 20, a 25 rokiem życia. Następnie z czasem możliwości te maleją, a po 35 roku życia, już drastycznie się obniżają. Przyczyna niepłodności leży w tym samym stopniu, zarówno po stronie kobiety jak i mężczyzny (po 45 procent), w 10 procentach natomiast nie da się określić jej przyczyny.  

Co robić gdy bezskutecznie staracie się o ciążę?

W przypadku gdy pojawi się problem z poczęciem, najlepiej jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Przeprowadzone badania bowiem, są kluczem do rozwiązania wielu zdrowotnych problemów. Tylko dzięki nim można postawić odpowiednią diagnozę i tym samym podjąć szybko, odpowiednie leczenie. Pomimo tego, że problem niepłodności dotyczy bardzo wielu par, to jej przyczyny mogą być bardzo różne, z tego też powodu, każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet jest zaburzenie jajeczkowania. Spowodowane to może być zaburzeniami hormonalnymi, zespołem policystycznych jajników (PCOS), niewydolnością układu podwzgórzowo-przysadkowego, czy też chorobami tarczycy. Jej przyczyną mogą być również nieprawidłowości anatomiczne (takie jak wady w budowie jajników, niedorozwój macicy) lub endometrioza, czy zrosty pooperacyjne.

W przypadku mężczyzn natomiast, istotną rolę odgrywa, coraz słabszej jakości nasienie. Przyczyną tego może być zanieczyszczenie środowiska, korzystanie z używek, nieodpowiednia dieta lub też choroby (schorzenia tarczycy, cukrzyca, anemia). Coraz częściej wpływ na to ma szybkie tempo życia i stres z tym związany, co może powodować zaburzenia ejakulacji i erekcji.

Diagnostyka kobiety

Na samym początku, ginekolog może zlecić pacjentce obserwację cyklu miesiączkowego, dzięki temu możliwe będzie określenie momentu owulacji. Na czym ono polega? Na codziennym pomiarze temperatury w pochwie lub pod językiem. Uzyskane w ten sposób wyniki nanosi się na sporządzony wcześniej wykres. W przypadku gdy lekarz ma podejrzenia, że przyczyną problemów zajścia w ciążę może być zaburzona gospodarka hormonalna, zleci kobiecie badanie laboratoryjne. Prawidłowo wykonane i zinterpretowane stanowią istotne narzędzie diagnostyczne.

Dla przykładu w Klinice Leczenia Niepłodności INVICTA panel obejmuje u kobiet 12 badań laboratoryjnych. Należą do nich Anty - Muellerian Hormon (AMH) i Inhibina B, jak również badanie: białek wiążących hormony płciowe (SHBG), estradiolu (E2), hormonu luteinizującego (LH), hormonu folikulotropowego (FSH), przeciwciał przeciw peroksydazie tarczycowej (anty - TPO), siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEA - SO4), testosteronu (TST), hormonu tyreotropowego (TSH) i testu z metoclopramidem x 2 (MTCx2).

Kluczowym elementem diagnostyki niepłodności u kobiet jest również ocena rezerwy jajnikowej. Jak wiemy, każda kobieta rodzi się z określoną liczbą pęcherzyków jajnikowych pierwotnych, których z każdym cyklem jest coraz mniej. Badanie to pozwala na wykrycie pacjentek z obniżoną rezerwą, zarówno młodych jak i tych w średnim wieku. Dzięki temu możliwe będzie szybkie ustalenie postępowania klinicznego.  

Diagnostyka mężczyzny

Niepłodność w połowie przypadków może również wynikać z tzw. czynnika męskiego. W związku z tym mężczyzna także powinien zostać skierowany na ogólne badanie nasienia. Dzięki niemu zostanie określona ruchliwość, liczba i budowa plemników, co pozwala wykluczyć lub potwierdzić niepłodność partnera. Zwykle wykonywane jest ono co najmniej dwukrotnie, w odstępie około 3 miesięcy. Również w klinice INVICTA, jako jedynej w Polsce, przeprowadzane jest badanie stresu oksydacyjnego, który może być jedną z głównych przyczyn męskiej niepłodności.

Jeśli bezskutecznie staracie się o dziecko, warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Dzięki przeprowadzonym badaniom poznacie źródło problemu waszej niepłodności, co umożliwi skuteczne jej leczenie.Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...