Astma w obliczu przeziębienia i grypy

Osoby chorujące na astmę są szczególnie narażone na komplikacje, które mogą pojawić się w przebiegu zwykłego przeziębienia lub grypy. Wszystkiemu winne są oskrzela, które u astmatyka są w ciągłym stanie nadwrażliwości.

Co sprzyja zaostrzeniu astmy?

Na pogorszenie stanu zdrowia osoby chorującej na astmę ma wpływ przede wszystkim infekcja wirusowa. W mniejszym stopniu groźne są bakterie i inne drobnoustroje. Pogorszenie stanu zdrowia przypada w większości pod koniec jesieni i zimą.

Jakie leki mogą przyjmować astmatycy w obliczu przeziębienia i grypy?

Po pierwsze każdy pacjent chorujący na astmę powinien pamiętać, aby przy każdym zakupie jakiegokolwiek leku poinformować farmaceutę o astmie. Jest to bardzo cenna informacja, która pozwoli mu na uniknięciu poważnego pogorszenia się objawów astmatycznych po przyjęciu nieodpowiednich leków.

Na kaszel

Leczenie tzw. mokrego kaszlu (z obecnością flegmy, trudno się odrywa) powinno się rozpocząć od bezpiecznej dla każdego inhalacji z Natrium chloratum 0,9%. Można również ten gotowy preparat zastąpić po prostu wodą z solą. W przypadku kaszlu mokrego pacjent może pokusić się o skorzystanie z leków wykrztuśnych ale tylko i wyłącznie, gdy nie jest w stanie wykrztusić wydzieliny zalegającej w oskrzelach, a fakt ten poważnie utrudnia mu oddychanie. W przypadku kaszlu suchego sytuacja jest podobna. Pozostaje wykonanie inhalacji. Można również spróbować podania leków homeopatycznych. W ulotce leku o nazwie Drosetux nie ma przeciwwskazań do zastosowania go u astmatyków.

Osoby chorujące na astmę nie mogą używać leków bądź preparatów zawierających olejki eteryczne. Drażnią drogi oddechowe prowadząc do skurczu oskrzeli. Astmatycy powinni również uważać na zawartość barwników: tartrazyna, erytrozyna; konserwantów: benzoesany, glutaminian sodu, sulfaty; substancji nadających smak: kwas cynamonowy i sorbinowy.

Na katar i zatoki

Niestety na tym polu do walki z karatem pacjentowi z astmą pozostają do wyboru tylko preparaty bazujące na tzw. soli morskiej np. Tetrisal, Sterimar, Disnemar. Ostatnio pojawiły się również preparat zawierające roztwór hipertoniczny soli, który jest szczególnie pomocny przy zapchanym nosie, katarze zatokowym : Quixx, Ibuprom Zatoki Spray.

Na ból i gorączkę

Osoby mające astmę powinny ograniczyć przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych jedynie do paracetamolu. Nie powinny przyjmować leków zawierających ibuprofenu np. Ibuprom, Modafen oraz kwasu acetylosalicylowego np. Polopiryna S, Aspiryn.
Paracteamol powinno się przyjąć najpierw w dawce 250mg, u dzieci 125mg. Jeśli ta dawka nie spowodowała żadnych niepożądanych efektów można przyjąć dawkę do końca.
Jedną z substancji , która jest dobrze tolerowana przez astmatyków jest salicylamid dostępny np. w preparacie Scorbolamid.

Na gardło

Pacjenci z astmą dobrze reagują na substancję jaką jest salicylan choliny dostępny np. w pastylkach do ssania na gardło Cholinex. Bezpieczna do stosowania jest również substancja: benzydamina, którą można spotkać w preparatach takich jak: Tantum Verde, Septolux, Hascosept. Preparaty te powszechnie stosuje się do płukania gardła lub w postaci aerozoli w przebiegu stanu zapalnego gardła. Kolejnym składnikiem leków, które mogą zażywać astmatycy jest chlorchina, która występuje między innymi w preparacie Chlorchinaldin.

Antybiotyki

Antybiotyki stosuje się u osób chorujących na astmę tylko w przypadku ostrych zakażeń bakteryjnych.

Podsumowując warto zaznaczyć, aby osoby chorujące na astmę, czy też rodzice chorujących na astmę dzieci pamiętali o czytaniu ulotek leków!!!Muszą pamiętać o tym, aby podczas zakupu leków, czy też wizyty u lekarza poinformowali o chorobie. Leki przyjmowane podczas przeziębienia czy grypy a nie odpowiednio dobrane naprawdę mogą spowodować pogorszenie się stanu zdrowia chorego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone