Tu jesteś: Porady zdrowotne

Alergie pokarmowe u małych dzieci - jak sobie z tym radzić?

dodano: 23-01-2010 - aln

Alergia pokarmowa to jeden z najczęściej pojawiających się rodzajów alergii u małych dzieci. Najczęstszym składnikiem pokarmowym, na jaki bywają uczulone małe dzieci, to mleko białka mleka krowiego.

 

Najlepszym i najpewniejszym sposobem, na to by wyeliminować z życia dziecka zagrożenie, jakim jest właśnie alergia pokarmowa to karmienie dziecka piersią do osiągnięcia przez nie szóstego miesiąca życia. Nie należy jednak w czasie trwania ciąży, unikać przetworów mlecznych czy też samego mleka jak jest to błędnie uważane. Spożywanie przez matkę mleka krowiego lub też jego przetworów nie ma wpływu na pojawienie się alergii pokarmowej u dziecka.

Teoretycznie alergie pokarmowe to jedna z ciągle badanych i niezbadanych nadal przez medycynę pod kątem określonych przyczyn, choroba alergiczna. Niestety taka sytuacja nie ułatwia wobec powyższego radzenia sobie z tą chorobą.
Alergie pokarmowe występujące u małych dzieci dotyczą najczęściej – prócz mleka krowiego – także szeregu innych składników pokarmowych takich jak: jaja kurze, orzeszki ziemne, kakao, cytrusy. Diagnoza alergii pokarmowej odbywa się na podstawie licznych testów oraz na podstawie wywiadu lekarskiego.

Dziecko z alergią pokarmową wymaga bardzo troskliwej opieki, czujności oraz uwagi. Przede wszystkim z diety dziecka należy wyeliminować te składniki pokarmowe, które wywołują chorobę. W miarę możliwości – należy je zastąpić innymi składnikami. Wszystko to jednak powinno opierać się pod ścisłą kontrolą lekarską oraz w porozumieniu z lekarzem. Pod żadnym pozorem nie wolno nam samym „eksperymentować” z dietą naszego malucha gdyż możemy tym tylko pogorszyć chorobę oraz jej wszelkie objawy. Najlepszym więc sposobem na skuteczną walkę z alergią pokarmową u małego dziecka, jest rozszerzenie i rozbudowanie diety o te składniki pokarmowe, które są „nie alergiczne” a które doskonale zastąpią pokarm, który należy wyeliminować z diety malucha.
Rozbudowanie diety należy, więc rozpocząć od podawania dziecku soków przecierowych z takich bezpiecznych składników jak: jabłko, porzeczka, dynia, jagody, marchewka, ziemniaki, kalafior, groszek, buraki, kalarepa. Przeciery powinny być wykonywane jedynie ze świeżych owoców czy warzyw NIEPRYSKANYCH.

To, co szalenie ważne przy diecie dla małego alergika to fakt, by pierwsze soki wprowadzić nie wcześniej niż w 5-tym miesiącu życia. W 6-tym miesiącu życia powinniśmy już wprowadzić posiłki bezmleczne bogate w produkty bezglutenowe, czyli kleiki ryżowe lub też kleiki kukurydziane. Posiłek taki jak kaszka manna lub też kaszki wielozbożowe należy wprowadzić u małego alergika nie wcześniej niż w 10-tym miesiącu życia.
Dzieciom z alergią należy też podawać dużo później niż dzieciom zdrowym, mięso, – które jest ważnym źródłem białka i żelaza. U dzieci – alergików mięso należy wprowadzić nie wcześniej niż w 8-mym miesiącu życia. Należy też oprzeć się tutaj przede wszystkim na drobiu (indyk, kurczak).

W 10-tym miesiącu życia możemy już rozpocząć – w małych ilościach – włączanie w dietę dziecka, produktów glutenowych. Urozmaicenie diety w tym okresie polega na stopniowym zwiększaniu dodawanych do przecierów: masła, (ale bez dodatku oliwy) lub oliwy z oliwek.

W postępowaniu z maluchem – alergikiem pokarmowym należy pamiętać by nie łączyć wszystkich kolejno włączanych w jego dietę składników. Nie należy też spieszyć się z włączaniem kolejnych pokarmów w dietę malucha. Po włączeniu każdego nowego składnika powinniśmy zwrócić uwagę na to czy nie pojawia się reakcja uczuleniowa na przykład czy na skórze dziecka nie pojawia się wysypka oraz jaką postać ma stolec malucha. Jeśli widzimy pojawiające się zmiany (wysypka, gorączka, luźniejszy stolec) powinniśmy zaprzestać podawania danego składnika gdyż najbardziej prawdopodobnym jest fakt, że dziecko może być uczulone na ten właśnie pokarm.

Poza odpowiednią dietą i troską o malucha warto też wybrać się do lekarza alergologa, który w przypadku skrajnych alergii zastosuje odpowiednią kurację farmaceutyczną, lub zleci tzw. odczulanie.

 Komentarze

alergia dodał : ~amelka30, 29-06-2013 20:57
u wszystkich moich dzieciakow byly problemy z alergia... na szczescie nie bylo nam tak ciezko z diagnoza, bo wszystkie byly uczulone na te same produkty i to na te same na ktore ja byla w dziecinstwie! w celu lagodzenia objawow podawamal im probiotyki latopic, ktore po kilku miesiacach stosowania dawaly super efekt! spokojnie moge wszystkim polecic ten srodek:)