Akupresura sposobem na ból

Ból ma wiele różnych obliczy. Jego odczuwanie zależy od indywidualnych cech danej osoby. Jedni pacjenci mają tzw. niski próg bólu i już przy niewielkich dolegliwościach sięgają po tabletki przeciwbólowe, inni mogą wycierpieć w milczeniu poważny, przenikliwy ból, nie informując nawet swoich najbliższych o swoim stanie.

akupresura a bólAlternatywą dla środków farmaceutycznych uśmierzających ból mogą być zabiegi zaliczane do medycyny alternatywnej, naturalnej. Wśród nich wyróżnia się akupresurę, polegającą na odpowiednim uciskaniu miejsc na ciele pacjenta. Akupresurę należy traktować jako leczenie wspomagające niwelowanie dolegliwości bólowych.

Na czym to polega?

Zabiegi akupresury polegają na uciskaniu miejsc, w którym podejrzewa się istnienie tzw. zatorów energetycznych. Zabiegi sprawiają, że w trakcie ucisku blokowane są receptory bólowe, znajdujące się w określonych miejscach układu nerwowego. Akupresura może być stosowana równolegle z leczeniem konwencjonalnym i bynajmniej nie wymaga zaprzestania zażywania leków przepisanych przez lekarza specjalistę.

Akupresurę może przeprowadzać wykwalifikowany masażysta lub sam pacjent, jeśli wie gdzie znajdują się miejsca uciskowe i zna techniki akupresury. W trakcie takich zabiegów wyzwalane są w mózgu endorfiny, hormony szczęścia, które mają naturalne właściwości znieczulające i to one mogą być odpowiedzialne za uśmierzenie bólu. Masaże prowadzą do łagodzenia stresu, zmęczenia i bólu, przez co pacjent lepiej radzi sobie samodzielnie z napięciem mięśniowym. Usprawnione zostaje działanie całego układu odpornościowego, a organizm pobudzany jest do walki z nieprawidłowościami, w tym z odczuwanym przez pacjenta bólem.

Jak i gdzie uciskać?

W akupresurze kluczowe jest to, aby uciski wykonywać czubkiem kciuka lub palca wskazującego, niezbyt mocno, przy jednoczesnym wykonywaniu ruchów okrężnych. Ucisk nie powinien trwać dłużej niż 2 minuty na jedno miejsce, a cały zabieg akupresury powinien obejmować półgodzinną sesję, w której dolegliwości pacjenta całkowicie ustąpią.

Jeśli boli głowa, należy uciskać miejsce z jej tyłu, w zagłębieniu, na linii włosów. Ból zatok wymaga uciskania miejsca pomiędzy brwiami, a bóle migrenowe likwidowane są przy uciskaniu punktu przy nadgarstku. Punkt ten wyznacza się zginając nadgarstek i przykładając do linii zgięcia trzy złączone środkowe palce drugiej ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*