GLUCOPHAGE XR

Podstawowe informacje
Nazwa:
GLUCOPHAGE XR
Składniki:
Postać leku:
500 mg x 30 tabl. o przedłużonym uwalnianiu
Rodzaj preparatu:
Lek
Kategoria leku:

Wskazania:

GLUCOPHAGE XR wskazany jest podczas leczenia (w monoterapii bądź w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi) cukrzycy dorosłych (głównie u pacjentów z nadwagą, gdy odpowiedni styl życia nie daje oczekiwanych rezultatów).

Działanie:

GLUCOPHAGE XR należy do grupy preparatów przeciwcukrzycowych. Powoduje ograniczenie stężenia glukozy we krwi na czczo oraz po spożyciu posiłku. Nie stymuluje produkowania insuliny w związku z czym nie przyczynia się do pojawienia się hipoglikemii. Zawarta w leku metformina działa za pomocą trzech mechanizmów – ogranicza produkcję glukozy przez wątrobę zatrzymując glukoneogenezę i glikogenolizę, powoduje wzrost sensytywności na insulinę komórek mięśniowych, powiększa wychwyt obwodowy glukozy oraz jej zużycie, spowalnia przenikanie glukozy z jelit. Co więcej substancja ta stymuluje śródkomórkową syntezę glikogenu, wpływając na syntezę glikogenu. Pozytywnie oddziałuje też na przemiany metaboliczne tłuszczów, co ogranicza stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji LDL i trójglicerydów. Po zastosowaniu doustnym preparat w niecałkowitym stopniu przenika z przewodu pokarmowego. Jego wchłanianie ogranicza obecność pokarmu. Proces wydalania ma miejsce przede wszystkim dzięki aktywności nerek.

Dawkowanie:

- preparat przeznaczony do stosowania doustnego
- w przypadku osób dorosłych zaleca się przeważnie rozpoczynanie leczenia od dawki wynoszącej 1 tabl./24h. Po upływie 10-15 dni należy zbadać poziom glukozy we krwi i na tej podstawie ustalić stałą dawkę leku; nie należy stosować dawki większej niż 4 tabl./24h; dawkę można zwiększać stopniowo o 1 tabl. aż do uzyskania dawki maksymalnej wynoszącej 4 tabl./24h.
 

Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...