FINLEPSIN

Podstawowe informacje
Nazwa:
FINLEPSIN
Składniki:
Postać leku:
200 mg x 50 tabl.
Rodzaj preparatu:
Lek
Kategoria leku:
Ocena:
5 (1 komentarzy)

Wskazania:

Preparat przeznaczony do stosowania u osób u których zdiagnozowano padaczkę (o różnego rodzaju napadach: częściowo złożonych, uogólniono toniczno-klinicznych, mieszanych) oraz neuralgię nerwu trójdzielnego i językowo-gardłowego, bóle towarzyszącej neuropatii cukrzycowej, a także niepadaczkowe napady w przebiegu stwardnienia rozsianego. FINLEPSIN zalecany także podczas profilaktyki psychozy maniakalno-depresyjnej, u pacjentów u których leczenie lekami zawierającymi lit nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Działanie:

FINLEPSIN jest lekiem psychotropowym, który wykazuje przede wszystkim właściwości przeciwdrgawkowe oraz zwalczające ból w neuralgii nerwu trójdzielnego. Karbamazepina zatrzymuje kanały sodowe, do czego dochodzi w wyniku jej wiązania się z nimi. W rezultacie dochodzi to ograniczenia aktywności komórek i zmniejszenia się częstotliwości regularnych wyładowań potencjału czynnościowego (co stanowi wynik rzadziej powtarzających się pobudzeń). Karbamazepina w niewielkim stopniu hamuje czynność układu parasympatycznego. Ponadto nie działa na receptor benzodiazepinowy, receptory adenozynowe, adrenergiczne a2, GABA-ergiczne i receptory dla aminokwasów pobudzających. Co więcej należy wiedzieć że lek nie wykazuje wszechstronnego działania przeciwbólowego i zwalcza tylko nerwobóle. Po zastosowaniu doustnym preparat całkiem dobrze przenika z przewodu pokarmowego. Jego rozkład odbywa się przede wszystkim w wątrobie. W największym stopniu wydalany z moczem (72%).

Dawkowanie:

- preparat przeznaczony do stosowania doustnego
- ważne jest, aby dawka początkowa była stosunkowo mała; następnie należy ją zwiększać stopniowo aż do uzyskania oczekiwanych rezultatów (potem zmniejszać)
- padaczka – przypadku osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia zalecana dawka wynosi 200-400 mg/24h, co tydzień można zwiększać o 200mg; w przypadku dzieci 7-12 lat dawka początkowa zalecana to 100mg x 2/24h, zwiększana o 100mg w odstępie tygodniowym; u dzieci poniżej 6 roku życia leczenie rozpoczynać od 100 mg x 1-2/24h
- neuralgia nerwu trójdzielnego – leczenie u dorosłych rozpoczynać od 200-400 mg/24h, można zwiększać tą dawkę aż do ustąpienia bólu.
- profilaktyka psychozy maniakalno-depresyjnej – rozpoczynać leczenie od 200-400mg/24h podawanego w kilku dawkach.
 

Komentarze

dobrze uspokaja dodał : ~Olka, 11-02-2013 13:49
Lek ten jest dobry. Śpi się po nim całą noc i rześko się wstaje. W ciągu dnia nie czuje się rozdrażnienia