Tu jesteś: Encyklopedia leków > ACC

ACC

Podstawowe informacje
Nazwa:
ACC
Składniki:
Postać leku:
5 ampułek
Rodzaj preparatu:
Lek
Kategoria leku:

Wskazania:

Stosowany w przypadku przewlekłych i ostrych chorób dróg oddechowych, przejawiających się intensywną, gęstą i lepką wydzieliną z oskrzeli, co występuje przede wszystkim przy zapaleniu oskrzeli i jego odmianach, chorobie genetycznej jaką jest mukowiscydoza, rozedmie płuc, dychawicy oskrzelowej, długotrwałej sztucznej wentylacji w leczeniu niewydolności oddechowej.

Działanie:

Acetylocysteina działając mukolitycznie, powoduje rozerwanie wiązań disiarczkowych mikoprotein śluzu dróg oddechowych, co sprawia, że ulegają one defragmentyzacji. W rezultacie dochodzi do znacznego upłynnienia zalegającej w oskrzelach wydzieliny. Dodatkowo acetylocysteina wykazuje działania antytoksyczne (zauważalne podczas neutralizacji wolnych rodników za pomocą wiązania ich przez grupy sulfhydrylowe acetylocysteiny oraz zwiększaniu syntezy glutationu). Acetylocysteina bezproblemowo przenika do przewodu pokarmowego. Przede wszystkim wydalana jest z moczem.

Dawkowanie:

- dożylnie – dorośli 1-2 ampułki w 1-2 dawkach na 24 godziny, dzieci od 6 roku życia 0,5-1 ampułki w 1-2 dawkach na 24 godziny. Zaleca się podawanie ACC w postaci wlewu kroplowego w 5% roztworze glukozy bądź 0,9% roztworze chlorku sodu. W celu podania zastrzyku dożylnego, preparat rozcieńcza się w takim samych proporcjach.
- inhalacje – dawkowanie takie samo jak w przypadku zażywania dożylnego ACC (dorośli 1-2 ampułki w 1-2 dawkach na 24 godziny, dzieci od 6 roku życia 0,5-1 ampułki w 1-2 dawkach na 24 godziny). ACC podawać za pomocą inhalatora.
- dooskrzelowa – dorośli 0,5-1 ampułki w 1-2 dawkach na 24 godziny, dzieci 0,25-1 ampułki w 1-2 dawkach na 24 godziny. Ważne aby rozcieńczyć preparat w 20 ml 0,9% roztworu chlorku sodu o temperaturze 37 stopni C.

Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...