CHLORPROTIXEN

Podstawowe informacje
Nazwa:
CHLORPROTIXEN
Składniki:
Postać leku:
15 mg lub 50 mg x 50 tabl.
Rodzaj preparatu:
Lek
Kategoria leku:

Wskazania:

Preparat wskazany podczas leczenia schizofrenii, a także innych psychoz przebiegających z symptomami psychomotorycznymi, lękiem, nadpobudliwością i stanami maniakalnymi. Zalecany również przy problemach ze snem, nadpobudliwości i atakach lęku towarzyszących alkoholizmowi oraz w celu przygotowania chorego do operacji (jako środek uspokajający i antywymiotny po operacji). Stosowany też jako środek pomocniczy w leczeniu długotrwałego bólu.

Działanie:

Preparat w niewielkim stopniu wykazuje właściwości przeciwpsychotyczne. Jego działanie opiera się przede wszystkim na hamowaniu aktywności receptorów dopaminergicznych oraz serotonicznych, histaminowych (H1) i muskarynowych. Intensywnie oddziałuje na chorego w sposób uspokajający i zwalczający lęki. W niedużych dawkach działa również antydepresyjnie. Po zastosowaniu doustnym stosunkowo dobrze przenika z przewodu pokarmowego, a najwyższe stężenie obserwuje się we krwi po upływie blisko 3 godzin. Rozkładany w wątrobie.

Dawkowanie:

- preparat przeznaczony do stosowania doustnego
- przy schizofrenii zaleca się 50-100 mg/24h, zwiększając powoli i systematycznie do 300 mg/24h (przyjmowane w kilku dawkach); w uzasadnionych przypadkach dopuszczalne 1 200 mg/24h
- przy nadpobudliwości występującej z chorobą alkoholową zaleca się 500 mg/24h, w kilku dawkach przez tydzień (potem dawkę zmiejszać)
- przy pobudzeniu, stanach lękowych i wzmożonego napięcia i obniżenia nastroju zaleca się rozpoczynanie od dawki 30 mg/24h, zwiększając powoli i systematycznie do 90 mg/24h (wyjątkowo do 120 mg/24h w kilku dawkach)
- przy problemach ze snem zaleca się 15-30 mg zażywane 60 minut przed pójściem spać
- w przypadku dzieci zaleca się dawkę 0,5-2mg/kg mc. a u osób w zaawansowanym wieku 15-90 mg/24h.
 

Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...