CYPRODIOL

Podstawowe informacje
Nazwa:
CYPRODIOL
Składniki:
Postać leku:
tabletki drażowane
Rodzaj preparatu:
Lek
Kategoria leku:

Wskazania:

CYPRODIOL jest preparatem przeznaczonym do stosowania w przypadku występowania androgennych cech u kobiet, takich jak zmiany trądzikowe (o znacznym stopniu nasilenia), hirsutyzm, łysienie androgenne. Wykorzystywany również jako środek antykoncepcyjny (jednak nie należy go przyjmować wyłącznie w tym celu).

Działanie:

CYPRODIOL to jeden ze złożonych leków hormonalnych, wykazujących właściwości antykoncepcyjne i antyandrogenne. Dzięki zawartości etynyloestradiolu zatrzymuje jajeczkowanie, zapobiegając w ten sposób zajściu w ciąże. Natomiast octan cyproteronu jako jeden z hormonów gestagenowych, wywołuje krwawienie z odstawienia.

Dawkowanie:

 - preparat przeznaczony do stosowania doustnego
- zaleca się zażywanie 1 tabl. przez 21 dni o stałej porze dnia, rozpoczynając od 1 lub 5 dnia cyklu. Po zażyciu ostatniej tabl. następuje 7 dniowa przerwa, podczas której pojawia się krwawienie (miesiączka)
- zażywając pierwszą tabl. w 5 dniu cyklu należy zastosować dodatkową metodą antykoncepcji lub wstrzemięźliwość seksualną
- w przypadku pominięcia jednej tabl. należy zażyć ją jak najszybciej, a jeżeli między zażyciem jednej a drugiej tabletki minie ponad 36 godzin można przyjąć, że zapobieganie owulacji zostało przerwane.

Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...