CIPROBAY

Podstawowe informacje
Nazwa:
CIPROBAY
Składniki:
Postać leku:
250 mg lub 500 mg x 10 tabl.
Rodzaj preparatu:
Lek
Kategoria leku:

Wskazania:

Preparat wskazany jest u osób cierpiących z powodu zakażeń takich jak zakażenie układu moczowo-płciowego, zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia w obrębie jamy brzusznej, posocznica, zakażenia kości, stawów, oczu, skóry oraz tkanek miękkich. Stosowany również zapobiegawczo u osób z osłabionym układem immunologicznym, głównie w przypadkach neutropenii. Preparat skierowany także do pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową spowodowaną Pseudomonas aeruginosa przy mukowiscydozie u osób powyżej 5 roku życia oraz przy postaci płucnej wąglika ( u dzieci od lat 6).

Działanie:

CIPROBAY należy do grupy chemioterapeutyków i przeznaczony jest do miejscowego zastosowania. Wykazuje właściwości bakteriostatyczne dzięki temu, że działa blokująco na gyrazę DNA. Swoim działaniem obejmuje bakterie Gram-ujemne, a także Gram-dodatnie. W pewnym stopniu lek poddawany jest rozkładowi w wątrobie. Wydalany przede wszystkim dzięki aktywności nerek (50-70%), częściowo także z kałem.

Dawkowanie:

- preparat przeznaczony do stosowania doustnego, przez około 1-2tygodnie
- przy cięższych zakażeniach 1200 mg/24h (w 3 dawkach)
- przy rzeżączce i zapaleniu pęcherza moczowego (niepowikłanego) 250 mg jednorazowo; w rzeżączce powikłanej 125 mg x 2/24h
- przy zakażeniach układu moczowego i oddechowego 250-500 mg x 2/24h
- przy zakażeniach powikłanych i ciężkich 750 mg x 2/24h
- przy płucnej postaci wąglika 500 mg x 2/24h
- u dzieci zaleca się dawkę z przedziału 30-40 mg/kg mc. x 2/24h
 

Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...