BIOPRAZOL

Podstawowe informacje
Nazwa:
BIOPRAZOL
Składniki:
Postać leku:
10 mg x 14 kaps., 20 mg x 14 lub 28 kaps.
Rodzaj preparatu:
Lek
Kategoria leku:

Wskazania:

BIOPRAZOL jest preparatem przeznaczonym dla pacjentów, u których zdiagnozowano wrzody żołądka lub dwunastnicy (też przy zakażeniu Heliobacter pylori), refluksowy stan zapalny przełyku i jego profilaktyka, zespól Zolingera-Ellisona oraz leczenie i zapobieganie ponownemu wystąpieniu wrzodów żołądka i dwunastnicy spowodowanych używaniem NLPZ.

Działanie:

BIOPRAZOL jest lekiem, który dzięki swym właściwościom zatrzymuje wydzielanie kwasu solnego. Co więcej powoduje wzrost pH i zmniejszenie objętości soku żołądkowego. Jeżeli pH wynosi więcej niż 4, główny składnik BIOPRAZOL, jakim jest omeprazol zostaje zmodyfikowany do postaci aktywnej – sulfenamid omeprazolu. Po zastosowaniu doustnym omeprazol wchłania się w końcowym odcinku układu pokarmowego - jelicie cienkim. Po zażyciu najwyższe stężenie we krwi osiąga po upływie 1-3 godzin. W pełnej postaci jego metabolizm ma miejsce w wątrobie. Większość omeprazolu wydalana jest z moczem, tylko 20% z kałem.

Dawkowanie:

- preparat przeznaczony do stosowania doustnego, tylko dla osób dorosłych, wielkość dawek leczniczych ustala lekarz – poniższe wielkości to tylko forma wskazówek
- przy wrzodach zaleca się 20mg/24h przez 2-8 tyg.
- refleksowe zapalenie przełyku 20mg/24h przez 4-8tyg.
- zespól Zolingera-Ellisona na początku 60mg/24h
- kapsułki nie powinny być kruszone – należy przyjmować je w całości, w razie potrzeby popijając dużą ilością wody bądź rozpuścić.
- w przypadku dzieci powyżej 4 roku życia zaleca się: przy 10-20 kg 10 mg x 1/24h, powyżej 20 kg 20 mg x 1/24h.
Nie stosować w przypadku uczulenia na omeprazol albo pozostałe składniki preparatu

Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...