BIODACYNA

Podstawowe informacje
Nazwa:
BIODACYNA
Składniki:
Postać leku:
Roztwór do wstrz. i inf. (250 mg/2ml), (500 mg/2ml) x 1 fiolka 2ml; (1 g/4 ml) x 1 fiolka 4 ml
Rodzaj preparatu:
Lek
Kategoria leku:

Wskazania:

BIODACYNA jest preparatem wskazanym podczas leczenia krótkotrwającego poważnych zakażeń spowodowanych drobnoustrojami odpornymi na pozostałe antybiotyki aminoglikozydowe, takie jak zakażenia dróg oddechowych, kości, stawów, skóry oraz tkanek miękkich, zakażenia w okolicach jamy brzusznej, zakażenia ran powstałych w wyniku oparzenia i po operacji oraz inne.

Działanie:

BIODACYNA należy do grupy antybiotyków aminoglikozydowych, który jest odporny na właściwości enzymów blokujących aktywność gentamycyny i tobramycyny. Wykazuje silne działanie antybakteryjne w stosunku do Pseudomonas aeruginos, Eserichia coli, Proteusz spp, Klebsiella spp, Enterobacter spp, Serratia spp, Acinetobacter spp, Staphylococcus spp, Citrobacter freundii. Swym oddziaływaniem nie obejmuje takich drobnoustrojów jak: Streptococcus spp, Enterococcus spp oraz bakterie beztlenowe. Amikacyna nie jest rozkładana w organizmie. Jej wydalanie odbywa się dzięki aktywności nerek, w postacie niezmienionej.

Dawkowanie:

- preparat przeznaczony do stosowania domięśniowego lub dożylnego
- dawkach zalecana zarówno u dorosłych jak i dzieci wynosi 15 mg/kg mc. w dawkach 2 lub 3
- w przypadku wcześniaków i noworodków zaleca się rozpoczynanie od dawki 10 mg/kg mc., później zwiększając do 15 mg/kg mc. w 2dawkach
- leku nie stosować dłużej niż 2 tygodnie, przeważnie przyjmuje się go około 7-10 dni
- preparat w przypadku dorosłych podaje się we wlewie w ciągu 30-60 minut, u dzieci 60-120 minut.

Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...