BETADINE

Podstawowe informacje
Nazwa:
BETADINE
Składniki:
Postać leku:
Maść, roztwór na skórę
Rodzaj preparatu:
Lek
Kategoria leku:

Wskazania:

BETADINE maść jest lekiem przeznaczony do leczenia miejscowego takich zmian skórnych jak oparzenia, otarcia, rany, wrzody troficzne oraz zakażenia skórne. BETADINE w roztworze zalecana jest podczas dezynfekcji skóry przed zastrzykiem, pobraniem krwi, biopsją igłową, transfuzją, zabiegami chirurgicznymi i operacjami. Ponadto stosowany jako preparat leczniczy przy aseptycznym zaopatrzeniu ran, infekcjach wywołanych grzybami bądź drobnoustrojami.

Działanie:

Wchodzący w skład BETADINE jodowany powidon stanowi połączenie jodu z powidonem. Podstawowy jod wykazuje dość silne właściwości zwalczające drobnoustroje. W wyniku kontaktu z powłoką skórną bądź śluzówką polimerową dochodzi do uwolnienia coraz większej ilości jodu reagującego z grupami –OH i –SH aminokwasów, które zatrzymują enzymy i białka strukturalne bakterii, w rezultacie czego polipeptydy zostają inaktywowane albo zniszczone. Podczas tych reakcji jod traci swoje zabarwienie w związku z czym można przyjąć że intensywność koloru brązowego wskazuje poziom skuteczności leku. Na zewnątrz niszczy drobnoustroje, wirusy, grzyby oraz część pierwotniaków. W niewielkim stopniu u osób zdrowych przenika przez skórę. Wydalany przede wszystkim z moczem.

Dawkowanie:

BETADINE maść:
- preparat przeznaczony do użytku zewnętrznego, do stosowania miejscowego
- zaleca się nakładanie niewielkiej ilości maści na zmienione chorobowo miejsce (wcześniej oczyszczone i osuszone) x 1-2/24h, nie dłużej niż 2tygodnie
BETADINE roztwór:
- w formie nierozcieńczonej bądź w postaci roztworu 1% lub 10%, w zależności do tego w jakim celu ma być wykorzystany.

Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...