ATORIS

Podstawowe informacje
Nazwa:
ATORIS
Składniki:
Postać leku:
10 mg, 20 mg, 40 mg x 30 tabl.
Rodzaj preparatu:
Lek
Kategoria leku:

Wskazania:

ATORIS jest lekiem stosowanym w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu całkowitego, LDL, apoliproteiny B i triglicerydów w leczeniu hipercholesterolemii pierwotnej i homozygotycznej rodzinnej (łącznie z odpowiednią dietą, u osób u których stosowane do tej pory środki o charakterze niefarmakologicznym, nie sprawdziły się) oraz hiperlidemii mieszanej.

Działanie:

ATORIS jest preparatem, który ogranicza ilość tłuszczów we krwi. Preparat wywołuje spadek stężenia cholesterolu całkowitego, tzw. złego cholesterolu (LDL) oraz triglicerydów we krwi. Atorwastatyna działa zatrzymująco na syntezę LDL i powoduje wzrost ich katabolizmu co jest rezultatem stymulacji receptorów wątrobowych LDL. Co więcej preparat ogranicza stężenie apolipoproteiny B. Atorwastatyna po zażyciu doustnym przenika z przewodu pokarmowego stosunkowo szybko, a najwyższe stężenie osiąga po upływie 120-240 minutach od momentu zastosowania. Rozkładana w wątrobie, w wydalana w postaci pierwotnej i zmienionej z żółcią.

Dawkowanie:

- preparat przeznaczony do stosowania doustnego, stosować według ustaleń lekarza
- zaleca się przeważnie jednak zażywanie dawki 10-80 mg/24h (zwykle rozpoczynając leczenie od 10 mg, zwiększając w odstępie 4 tygodni dawkę).

Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...