APO-DOXAN

Podstawowe informacje
Nazwa:
APO-DOXAN
Składniki:
Postać leku:
1 mg, 2 mg lub 4 mg x 30 tabl.
Rodzaj preparatu:
Lek
Kategoria leku:
Ocena:
5 (1 komentarzy)

Wskazania:

APO-DOXAN jest preparatem przeznaczonym do leczenia łagodnego przerostu prostaty (i związanych z nim symptomów dyzurycznych) oraz samoistnego nadciśnienia tętniczego bądź w monoterapii albo skojarzeniu z innymi lekami przeciw nadciśnieniu.

Działanie:

APO-DOXAN zawiera doksazosynę, która działa przeciwnie do receptora adrenergicznego typu α1, wybiórczo i kompetycyjnie. Powoduje rozszerzenie tętnic obwodowych, spadek ciśnienia tętniczego a tym samym ograniczenie oporu naczyń obwodowych. Największe efekty działania leku czyli największy spadek ciśnienia obserwuje się u pacjenta w 2-6 godzin po zażyciu. U osób z łagodnym rozrostem prostaty działa w ten sposób, że łagodzi objawy dyzuryczne. Poza tym wybiórczo hamuje receptory adrenergiczne typu α1 w błonie mięśniowej podstawy i torebki prostaty oraz szyi pęcherza moczowego. Ogranicza również stężenie triglicerydów i cholesterolu we krwi w wyniku czego dochodzi do wzrostu wartości stosunku HDL/cholesterol całkowity. Po zażyciu doustnym doksazosyna stosunkowo szybko i niemalże w pełnej postaci przenika z przewodu pokarmowego, a najwyższe stężenie we krwi osiąga po upływie 2-3 godzin od momentu zastosowania. Jest rozkładana w wątrobie, a w ponad 60% wydalana jest z kałem (tylko 9% z moczem).

Dawkowanie:

- preparat przeznaczony do stosowania doustnego
- zaleca się przyjmowanie leku o stałej porze dnia przed bądź po spożyciu posiłku (rano lub wieczorem), zwiększając dawkę maksymalnie co 7-14 dni
- przy łagodnym rozroście prostaty zaleca się rozpoczęcie leczenia od dawki 1 mg, w razie potrzeby zwiększać odpowiednio do 2 mg, 4 mg a nawet do 8 mg. Nie należy przyjmować dziennie więcej niż 8 mg.
- przy leczeniu nadciśnienia tętniczego zaleca się rozpoczęcie leczenia od dawki 1 mg; jeżeli wystąpi taka potrzeba zwiększać dawkę stopniowo do 2 mg, potem 4 mg, 8 mg, a nawet do 16 mg. Nie należy przyjmować dziennie więcej niż 16 mg.

Komentarze

Leczenie prostaty. dodał : ~Opolanin, 16-04-2011 18:52
Ten lek w moim przypadku jest skuteczny.Ustępują bóle w okolicach stercza i oddawanie moczu jest normalne.Zauwazyłem lekkie zamroczenie po około 2 godz.od zażycia leku.Nie wiem tylko czy lek ten leczy czy tylko lagodzi objawy choroby.