ZINACEF

Podstawowe informacje
Nazwa:
ZINACEF
Składniki:
Postać leku:
Proszek do przyg. zaw. do wstrz. lub roztw. do wstrz. 10 fiolek x 750 mg; proszek do przyg. roztw. do wstrz. i inf. 1 fiolka x 750 mg, proszek do przyg. roztw. do wstrz.i inf. 1 lub 10 fiolek x 1,5 g
Rodzaj preparatu:
Lek
Kategoria leku:

Wskazania:

ZINACEF jest lekiem przeznaczonym dla osób cierpiących z powodu zakażenia dolnych dróg oddechowych łącznie z zapaleniem płuc, zakażenia dróg moczowych, skóry i tkanek miękkich, sepsy, bakteryjnego zakażenia krwi, rzeżączki i zakażeń ginekologicznych, zakażeń kości i stawów o charakterze gronkowcowym wywołanych przez bakterie nieoporne na cefuroksym. Wykorzystywany także w zapobieganiu zakażeniom chirurgicznym w okresie okołooperacyjnym oraz przy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.

Działanie:

ZINACEF należy do grupy antybiotyków β-laktamowych. Wykazuje właściwości antybakteryjne przede wszystkim w stosunku do Streptococcus pyogenes, S. pneumoniae, Staphylococcus spp, Eserichia coli, Proteus mirablis, Klebsiella spp, Moraxella catarhallis, a także na bakterie beztlenowe takie jak Peptococcus spp, Peptostreptococcus spp, Clostridium spp. Jego działanie nie obejmuje takich bakterii jak: Acinetobacter spp, Serratia spp, Bacteroides fragilis i inne. Lek nie ulega w organizmie przemianom metabolicznym. Wydalanie cefuroksymu ma miejsce głównie dzięki aktywności nerek i odbywa się w postaci niezmienionej.

Dawkowanie:

- preparat przeznaczony do stosowania domięśniowego lub dożylnego
- u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia, przeważnie 750 mg przyjmowane w odstępie 8 godzin,; w przypadku cięższych stanów zaleca się dawki wielkości nawet 1,5 g co 6-8 godzin
- w przypadku dzieci: u noworodków zaleca się dawkę 30-100 mg/kg mc./24 h podzielone na 2-3 dawki; u dzieci powyżej 2 miesiąca życia do 12 lat stosuje się dawkę 30-100 mg/kg mc./24 h w 3-4 dawkach co 6-8 godzin; przy zakażeniach kości i stawów dawkę zwiększa się do 150 mg/kg mc/24h w 3 dawkach co 8 godzin, a przy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych do 200-240 mg/kg mc/24h w 3-4 dawkach przyjmowane w odstępach 6-8 godzin; przy zauważalnych korzystnych efektach leczenia dawkę można zmniejszyć do 100 mg/kg mc./24h.
 

Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...