RANIGAST

Podstawowe informacje
Nazwa:
RANIGAST
Składniki:
Postać leku:
30 lub 60 tabl. powl.
Rodzaj preparatu:
Lek
Kategoria leku:

Wskazania:

RANIGAST jest lekiem przeznaczony do stosowania w przypadkach wrzodów żołądka lub dwunastnicy (także w profilaktyce owrzodzeń dwunastnicy w czasie przyjmowania NLPZ oraz leczeniu wrzodów dwunastnicy spowodowanych Heliobacter pylori), refluksowej choroby przełyku oraz zespołu Zollingera-Ellisona. Wykorzystywany również przy zaburzeia dyspeptycznych, do których należy zgaga, niestrawność, nadkwaśność, dolegliwości nie mające związku ze schorzeniami przewodu pokarmowego o charakterze organicznym. Stosowany też w profilaktyce reemisyjnych krwawień z wrzodów żołądka i dwunastnicy, występowanie zespołu Mendelsona oraz krwawienia z wrzodów stresowych u osób ciężko chorych.

Działanie:

RANIGAST działa przeciwstawnie wobec receptora histaminy H2, w śluzówce żołądka. Zatrzymuje produkcję HCl przez komórki okładzinowe żołądka w fazie spoczynkowej, a także powodowane przez histaminę gastrynę, pentagastrynę, insulinę, cholinomimetyki, kofeinę oraz uwalnianie wywoływane obecnością pokarmu. Ogranicza produkcję pepsyny. Po zastosowaniu w szybkim tempie przenika w przewodu pokarmowego, a najwyższe stężenie obserwuje się po upływie 2 godzin od momentu zażycia. Proces wydalania ma miejsce przede wszystkim dzięki aktywności nerek.

Dawkowanie:

- preparat przeznaczony do stosowania doustnego
- w przypadku osób dorosłych i młodzieży zaleca się w zależności od zdiagnozowanych zaburzeń dawkę wynoszącą 1 tabl. x 1-4/24h
- u dzieci stosuje się przy wrzodach 2-4 mg/kg mc. x 2/24h, nie stosując więcej niż 2 tabl./24h.
 

Brak komentarzy
Tego artykułu jeszcze nie skomentowano. Bądź pierwszy...