Tu jesteś: Encyklopedia leków > IPP

IPP

Podstawowe informacje
Nazwa:
IPP
Składniki:
Postać leku:
20 mg lub 40 mg x 14 bądź 28 tabl.
Rodzaj preparatu:
Lek
Kategoria leku:
Ocena:
4.5 (2 komentarzy)

Wskazania:

Tabl. 20 mg przeznaczone są dla osób, które poddawane są leczeniu refluksowego stanu zapalnego przełyku, łagodnych postaci choroby (aby ograniczyć symptomy dyspepsji) oraz zapobieganiu refleksowego zapalenia przełyku, a także wrzodom żołądka i dwunastnicy, które mogą zostać spowodowane zażywaniem nieselektywnych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych u osób znajdujących się w grupie ryzyka. Tabl. 40 mg zalecane przy wrzodach na żołądku i dwunastnicy, refleksowym zapaleniu przełyku (zarówno o charakterze średnim jak i ostrym), zespole Zollingera-Ellisona (a także przy innych schorzeniach, które przebiegają ze zwiększonym wydzielaniem HCl) oraz eradykacja Heliobacter pylori.

Działanie:

IPP jest lekiem, który dzięki swoim właściwością powoduje zatrzymanie produkcji HCl w komórkach okładzinowych żołądka w rezultacie selektywnego hamowania aktywności pompy protonowej. Dokładne działanie preparatu jest zależna od wielkości i częstotliwości dawki, ale przyczynia się do zatrzymania nie tylko wydzielania elementarnego, ale też stymulowanego. Powoduje ograniczenie kwasowości treści żołądkowych oraz wtórnie sprawia, że wzrasta produkcja gastryny. Po zastosowaniu doustnym stosunkowo dobrze i szybko przenika z przewodu pokarmowego, a najwyższe stężenie osiąga po upływie blisko 2-2,5 godziny od momentu zażycia. Rozkładany w wątrobie, a w 80% wydalany z moczem.

Dawkowanie:

- preparat do stosowania doustnego
- leczenie i zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku oraz wrzodów żołądka i dwunastnicy – 20-40 mg/24h przez około 1 miesiąc; przy nawrocie choroby dawkę można zwiększać do 40 mg;
- wrzody dwunastnicy 40 mg/24h przez 2 tygodnie, dawka może zostać zwiększona do 80 mg/24h przy braku efektów leczenia
- zespół Zollingera-Ellisona – dawka początkowa 80 mg/24h, potem zmieniać dawkę dostosowywując ją do indywidualnych potrzeb pacjenta
- eradykacja Heliobacter pylori 40 mg x 2/24h przez tydzień w skojarzeniu z lekami przeciwbakteryjnymi
- tabletki zażywać przed posiłkiem, w całości.
 

Komentarze

IPP dodał : ~rmi44hw, 18-08-2012 20:59
Od lat miałem kłopoty z żołądkiem . Wielokierunkowe badania nie wykazywały żadnych dolegliwości . Pani doktor zleciła mi badanie gastroskopowe i wyszło , że mam refluks , zarzucanie żółci do przełyku . Wcześniejsze leki obniżające kwasowość treści żołądkowej niec dawały rezultatu na dłuższą metę . IPP na czczo - jedna maleńka tableteczka - zmieniła komfort życia o 180* . Dobry lekarz plus właściwa diagnoza i lek . I to w przychodni na NFZ .
tabletki IPP dodał : ~anna, 03-08-2012 17:04
Rewelacja!!! Od lat walczyłam bezskutecznie z dziwnymi objawami "brzucha". Nie wiedziałam czy to serce, czy przepona naciska na coś. Lekarze badali wszystko w kierunku serca. Po operacji tętnicy udowej wspomniałam lekarzowi o moich dolegliwościach.Przepisał IPP, wzięłam od niechcenia jedną maciupeńka tabletkę na czczo i....objawy ustąpiły.